پنج شنبه14 آذر 1398 17:57
05 Dec 2019
4 ماه قبل
391649
گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم-زینب امیدی: جوان‌گرایی در سطوح مدیریتی در حوزه‌های مختلف، ازجمله موضوعاتی است که در ماه‌های اخیر بسیار به آن پرداخته شده؛ اینکه یک جوان چطور و توسط چه کسانی باید آماده گرفتن مسئولیت های عالی در کشور شود و یا اینکه اساسا چه موانع و چالش هایی پیش روی مقوله جوان گرایی وجود...

گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم-زینب امیدی: جوان‌گرایی در سطوح مدیریتی در حوزه‌های مختلف، ازجمله موضوعاتی است که در ماه‌های اخیر بسیار به آن پرداخته شده؛ اینکه یک جوان چطور و توسط چه کسانی باید آماده گرفتن مسئولیت های عالی در کشور شود و یا اینکه اساسا چه موانع و چالش هایی پیش روی مقوله جوان گرایی وجود دارد؟

علاوه بر اینها به نظر می رسد موضوع مهم دیگر در این خصوص، جلوگیری از افتادن آن در ورطه های انحرافی مثل جوان‌گرایی وراثتی و رانتی است.

حالا کمتر از  7 ماه به انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده است. بعد از آن هم کشور وارد فضای انتخابات ریاست جمهوری می شود. همه نخبگان سیاسی و نقش آفرینان در عرصه مردم سالاری اسلامی باید به این مهم فکر کنند تا راه را برای ورود جوانان به عرصه اجرا و تقنین فراهم کنند. در این میان خود جوانان نیز باید با عرضه قابلیت های علمی، عملی و تجربی خود زمینه را برای ظهور مدیریت جهادی فراهم آورند اما آنچه در این میان به نظر مهم می‌رسد، برخی آفت ها و چالش هایی است که مکن است مسئله جوان گرایی را در آینده با مشکلاتی روبرو کند.

برای بررسی برخی از این آسیب‌ها و راهکارهای مقابله با آن، به گفتگو با محمدباقر خرمشاد دکترای علوم سیاسی از دانشگاه لومیر لیون، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی نشستیم.

 متن کامل این گفتگو را که در ادامه پرونده جوان گرایی است،  در ادامه میخوانید:

گفتگوی تفصیلی| امامی: جوانگرایی حیاتی ترین شاخص بازگشت نشاط سیاسی به کشور است/ جوانگرایی صرفا با وضع قانون محقق نمی‌شود

تسنیم: جوان گرایی کلید واژه ای بود که بعد از انتشار بیانیه گام دوم انقلاب بیش از پیش محل بحث محافل سیاسی و نشست های مسئولین شد تا جایی که هر چه به مقطع انتخابات مجلس و ریاست جمهوری نزدیک تر می شویم، بیشتر از جوانان و روی کار آمدن آنها در عرصه های مهم مدیریتی کشور می شنویم. چهره های سیاسی از لیست جوان خود برای انتخابات سخن می گویند و عده ای دیگر جوانان را با دعوت به شرکت در انتخابات مجلس برای ورودشان به عرصه جدی سیاست ترغیب می‌کنند. اما با این وجود جوان گرایی در این مسیر و برای رسیدن به اهداف جدی خود با آسیب هایی نیز مواجه خواهد بود؛‌ نظیر آنچه که از آن با عنوان جوان‌گرایی وراثتی یا رانتی و یا انحرافی نام می‌برند. از نظر جنابعالی جوان‌گرایی با چه آسیب‌هایی در مسیر اجرا مواجه است و راه مقابله با این چالش ها چیست؟

خرمشاد: مطرح شدن مفهوم دولت جوان انقلابی به نحو ترجمانی از روح حاکم بر بیانیه گام دوم انقلاب نشات گرفته شده است. منظور از این روح، انتقال دادن میراث گام اول یا همان چهل سال اول به جوانان است تا بتوانند گام دوم را طی کنند و این زمانی رخ می دهد که ما جوان گرایی را در راس امور قرار دهیم.

در واقع اهمیت به جوان گرایی بر اساس یک آسیب شناسی جهانی و درون کشوری توصیه شده است. مدل جهانی آن نشان می دهد که در انقلاب‌های بزرگ کشورهای دیگر که مشابه انقلاب ایران هستند، مواجهه با مشکل پیری در کادر و مدیران انقلاب از جمله مسائل مهم آنها به شمار می رود. اگر به خواهیم به صورت خوش بینانه علت رسیدن به چنین مسئله‌ای را بررسی کنیم می توان گفت که نسل اول انقلاب به دلیل شدت علاقه به ارزش‌ها و آرمان‌‌های انقلاب حس می‌کند این گوهر آنقدر حساس و ارزشمند است که نمی‌توان آن را به دست دیگری سپرد؛ به همین خاطر می‌ماند تا زمانی که  «کل من علیها فان».

*ایران سابقه خوبی از سپردن دولت‌ها به جوانان انقلابی دارد

برای بررسی بیشتر تجربه جهانی اهمیت به جوان گرایی می توان به ‌انقلاب اکتبر 1917 روسیه ‌اشاره کرد. یکی از علل فروپاشی روسیه در آن زمان این بود که نتوانست انقلاب را بعد از هفتاد سال به نسل بعدی خود منتقل کند و نسل اول در کادر رهبری و اداره کشور ماندند و موجب شورش نسل های بعدی نسبت به خود شدند.

در آسیب‌شناسی درونی نیز باید گفت در انقلاب اسلامی ایران جوانان توانستند تجربه و سابقه خوبی از خود برجای بگذارند و با کادر جوان،‌ شور جوانی و انگیزه بالا انقلاب را به پیروزی برسانند، آن را تثبیت کنند و توسط آن با موانع مقابله کرده و چهل سال حیات انقلاب را تضمین کنند. در واقع این نشان دهنده سابقه خوب ایران از سپردن دولت ها به جوانان انقلابی است.

اما همان کادر جوان دیروز که حالا پیر شده است دچار آفاتی است که اگر آنها را برطرف نکنیم موجب آسیب‌های جدی به بدنه نظام خواهد شد. از طرف دیگر فساد،‌ رخوت و سستی و محافظه کاری های آسیب رسان در مدیران فعلی کشور موجب شده تا امروز به صورت جدی تری از اهمیت به جوان‌گرایی صحبت کنیم و در صدد تضمین کارآمدی بیشتر در گام دوم انقلاب و انتقال آن به نسل های بعدی بر بیاییم.

با توجه به باور عمیقی که رهبری نسبت به انقلابی بودن دارند و مدیریت انقلابی را عامل موفقیت چهل ساله نظام می دانند و در جاهایی که عدم موفقیت بوده در بیانیه گام دوم علت آن را انقلابی عمل نکردن عنوان می کنند، باید چنین گفت که گام دوم انقلاب با سپردن به جوانان و روی کار آمدن یک دولت جوان انقلابی محقق خواهد شد. جوانان حکم یک لوکوموتیو با انرژی، ‌پر انگیزه،‌ شاداب و با نشاط را برای جامعه دارند و می توانند واگن‌های متعدد کشور را با خودشان به حرکت در بیاورند.

تسنیم: آیا ساختار بروکراسی کشور پذیرای شکوفایی جوانان در حوزه های مدیریتی خواهد بود؟ مردم تا چه حد به جوانان اعتماد خواهند کرد چون اینجا بحث با تجربه بودن مدیران پیر و کم تجربگی جوانان در عرصه های مدیریتی و جدی کشور هم مطرح است؛ که از یک منظر می‌تواند منطقی هم باشد. برای بالانس کردن این دو وجه چه باید کرد؟

خرمشاد: در این زمینه شاید پیش از مردم، نخبگان نقش اصلی را برعهده دارند. منظور از نخبگان اینجا دولت سازان هستند. چه کسی در جوامع مبتنی بر انتخابات دولت می سازد؟ گروه ها و جریان های سیاسی. مردم از میان آنچه گروه ها و جریان های سیاسی کاندیدا می کنند رای می دهند. لازمه به قدرت رسیدن یک دولت جوان انقلابی، نامزد کردن جوانان شایسته انقلابی در انتخابات آتی است.

اگر جریان های عمده کشور بنا را بر ورود جوانان بگذارند و اگر بخش قابل توجه نامزدها جوان باشند؛‌ مردم از میان آنها انتخاب خواهند کرد. اگر این اتفاق در انتخابات مجلس رخ دهد،‌ مطمئن باشید دو سال دیگر مردم یک رئیس‌جمهور جوان را انتخاب خواهند کرد.

اگر جریان های عمده کشور بنا را بر ورود جوانان بگذارند و اگر بخش قابل توجه نامزدها جوان باشند؛‌ مردم از میان آنها انتخاب خواهند کرد. اگر این اتفاق در انتخابات مجلس رخ دهد،‌ مطمئن باشید دو سال دیگر مردم یک رئیس جمهور جوان را انتخاب خواهند کرد.

* تجربه میانسالان در کنار انرژی جوانان  اکسیر رفع  مشکلات کشور خواهد بود

البته جوان‌گرایی به این معنا نیست که گزینه ریاست لزوما یک جوان 18 ساله باشد، منظور ما افرادی حتی تا رنج سنی 45-50 سال نیز هستند. باید نوع تفکر آنها جوان باشد. همچنین منظور ما از روی کار آمدن یک رئیس جمهور جوان به منزله این نیست که حتما تمامی کابینه خود را از جوانان تشکیل بدهد، بلکه کابینه باید ترکیبی از جوانان و میانسالان در کنار یکدیگر باشد. تجربه میانسالان در کنار انرژی و توان جوانان  اکسیری را برای رفع مشکلات کشور به وجود آورد.

برای مجلس هم منظور ما 290 نفر نماینده جوان 18 ساله نیست بلکه تلفیق نمایندگان جوان و میانسال است. در حال حاضر جوانان در لایه های میانی جامعه مسئولیت دارند و اتفاقا شکایات و گلایه های جوانان دهه های شصد و هفتاد این است که دیوار بلند نسل انقلاب نمی گذارد ما بالاتر را ببنیم.

اینکه مصادیق بالاتر کشور به این جوانان سپرده شود در حال حاضر محل بحث ماست. الان باید تجربه‌های اندوخته شده سطح میانی جوانان را وارد عرصه‌های جدی‌تر مدیریتی کشور کنیم. ایران جزو نادر کشورهایی است که تقریبا در همه رشته‌های معتبر دانشگاهی جهان دکتری می دهد. ما نیروهای خیلی خوبی تربیت کردیم که موثر هستند. دولت سازان، جناح‌ها و شخصیت‌های مهم سیاسی باید از حالا همیّت به جوان گرایی را طبق چیزی که در بیانیه گام دوم آمده است شروع کنند.

تسنیم: وظیفه تربیت نسل جوان برای تصدی مسئولیت های مهم سیاسی در کشور کیست؟ کدام نهادها، سازمانها و مراکز این وظیفه را برعهده دارند؟ در این مسیر انتقادات زیادی به مثلا دانشگاه‌ها می شود و یا احزاب که عده ای معتقدند در تربیت نیروی انسانی به عنوان سرمایه آینده کشور کم کاری کردند.

*احزاب ایران  در خصوص تربیت نیروی انسانی ضعف دارند

خرمشاد: نظر منتقدین را 100 درصد تأیید می‌کنم، اما تبصره نیز می‌زنم. یکی از کارهای مهم احزاب تربیت کادر است. احزاب از لایه‌های مختلف تشکیل شدند که وقتی به طور مثال مدیریت 70 سال یک کشور را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که افرادی که از این احزاب معرفی شده‌اند از لایه‌های مختلف آنها بودند. از این جهت احزاب ایران در خصوص اینکه یک کارویژه منظم برای تربیت نیروی انسانی جوان انجام دهد، ضعف داشته‌اند. علی‌الخصوص برای کشوری مثل ایران که کادر سیاسی اداره کشور را مبتنی بر انتخابات کرده است. ما از رئیس‌جمهور تا نمایندگان مجلس و شوراها را در رفراندوم عمومی انتخاب می‌کنیم. اگر نیروهای انسانی ما در چهارچوب تشکل‌های سیاسی، احزاب و ... به صورت جدی آموزش نبینند در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

البته در این 40 سال با یک واقعیت دیگر هم مواجه هستیم. درست است که احزاب به این کیفیت عمل نکردند اما عملا گروه‌ها، تشکل‌ها و جریان‌های سیاسی وجود دارند که تعیین کننده و دولت ساز هستند. در مقطعی یک جریان سیاسی آقای خاتمی را کاندیدا می‌کند و او رأی می‌آورد و در یک مقطع دیگر جریان سیاسی دیگری آقای احمدی نژاد را کاندید می‌کند و او منتخب مردم می‌شود. ممکن است به خاطر اتفاقات اجتماعی و سیاسی درون کشور عنوان اصلاح طلب و اصولگرا دیگر کشش شرایط فعلی را نداشته باشد و شرایط جامعه ایجاب می‌کند ما شاهد تقسیم بندی‌های جدیدی باشیم.

در حال حاضر کارکرد اصلی احزاب که در دست گرفتن قدرت سیاسی است، در ایران جریان دارد. به همین خاطر الان اگر از ما بپرسند شورای شهر تهران دست کدام یک از جریان‌های سیاسی‌است، کاملا می‌دانیم. یا می‌توانیم بگوییم تلفیق کدام یک از جناح‌های سیاسی دولت فعلی را تشکیل داده است.

در نتیجه کارکرد دولت‌سازی و تعیین کادرهای سیاسی در ید قدرت جریان‌های سیاسی ایران وجود دارد. ذائقه مردم ایران میل به سمت احزاب بزرگ ندارد چرا که این مردم در طول تاریخ بیشتر به سمت تشکل‌های کوچک که سر بزنگاه‌ها ظاهر می‌شوند رفته‌اند و برای آنها تشکیل جبهه داده‌اند که زمانی به آنها جبهه چپ یا راست می‌گویند و زمانی دیگر اصلاح طلب یا اصولگرا. اگر همین جریان‌ها به تکاپو بیفتند که یک جوان را نامزد احراز پست‌های سیاسی سطح بالای کشور کنند، به نظر من نقطه عطف تحول در جامعه ایران خواهد بود.

تسنیم: شما در صحبت‌های خود به این اشاره کردید که دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا به نحوی امتحان خود را برای مردم پس دادند، آیا این به این خاطر است که نسبت به شعارهایی که از این جناح‌ها تحت عنوان وعده‌های مردمی مشاهده کرده‌ایم تفسیر و تعبیر درستی نشنیده‌ایم. مردم امروز نسبت به شعار عدالتخواهی یا اعتدال که زمانی به آنها رأی داده‌اند چه تصوری دارند؟ به همین خاطر است که امروز در بیانیه گام دوم کلیدواژه جوانگرایی در کنار دو واژه متعهد حزب‌اللهی محل بحث است به نظر شما تعریف درست و جامعی که باید از این دو واژه به مردم ارائه شود، چه خواهد بود؟

خرمشاد: در نظام‌های جمهوری مبتنی بر انتخابات، نفس نظام جمهوری ویترین‌های سیاسی را ایجاب می‌‌کند که بیرون از ایران به احزاب اتلاق می‌شود. وقتی پست‌های سیاسی به انتخاب گذاشته می‌شود، این شرایط را ایجاب می‌کند که احزاب پشت این پست‌های سیاسی نامزدهای سیاسی را برای انتخاب به مردم معرفی کنند. در جامعه دو حزبی سالها و دهه‌هاست که مردم گاهی به این حزب رأی دادند و گاهی به حزب دیگر و مدام احزاب جایگزین یکدیگر شده‌اند.

در سنت سیاسی رایج جهان و در نظام ‌های جمهوری مبتنی بر انتخابات، شکل‌گیری دو کلان جریان سیاسی و جانشین شدن هر یک از آنها براساس انتخابات یک امر تجربه شده و نسبتا پذیرفته شده است. اما در همین سنت نیز طی سالهای گذشته به دلیل اینکه جریان‌های سیاسی از حالت ایدئولوژیک فاصله گرفته‌‌اند؛ فاصله میان جریان‌های سیاسی کم شده و مردم به سمت جریانات سوم و یا به اصطلاح جریان دیگری غیر از آنها سوق پیدا کرده‌اند.

*ذائقه مردم ایران در طول تاریخ هیچگاه دوقطبی نبوده است

به طور مثال انتخاب ماکرون در فرانسه نمونه بارز این نوع از انتخاب است. چرا که او نه چپ بود، نه راست و هم در سنت سوسیالیست‌ها بود و هم در سنت لیبرالیست‌ها. جالب اینجاست که او زمانی از سنت سوسیالیست‌ها آبشخور می‌کرده است اما الان مردم علیه سیاست‌های لیبرالی او در خیابان شعار می‌دهند. در ایران نیز باید هردوی این شرایط را مورد ملاحظه قرار دهیم. به هر حال در ایران دو جریان کلان سیاسی وجود دارد اما ذائقه مردم ایران در طول تاریخ هیچگاه دوقطبی نبوده است. بلکه فقط در بازه نزدیک به انتخابات به سمت دوقطبی بودن گرایش پیدا کردند که این امر موجب صدمات زیادی نیز شده است. به طور مثال درسال 88 شرایط به حدی دوقطبی شد که جامعه ایران کشش آن را نداشت و تحمل شکست برای گروه رأی نیاورده سخت بود و آن اتفاقاتی رخ داد که همه خاطرمان هست.

در جامعه ایران تحولات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی به گونه‌ای شده است که دسته بندی اصولگرا و اصلاح طلب که در دهه‌های قبل کشش داشتند، الان به مرحله‌ای رسیده اند که کسانی که زمانی خود را در جبهه اصلاح طلب یا اصولگرا تعریف می‌کردند دیگر خود را جزو آن دسته نمی‌دانند و شاید حتی بتوان گفت عده ای از اصلاح طلبان و اصولگرایان قدیمی خود را نزدیک به یکدیگر می‌بینند.

کشور نیازمند دسته بندی‌ها و حرفهای جدید است که بتواند با اتکا به آنها اعتماد مردم را جلب کند. در غیر این صورت ما با ریزش رأی دهندگان و ریزش جلب آرای عمومی مواجه خواهیم شد.

چند وقت پیش در جلسه‌ای با یکی از اصلاح طلبان در خصوص موضوعاتی گفتگو می‌کردیم، وقتی در صحبت‌هایم به اینکه اصلاح طلبان فلان چیز را می‌گویند یا اصولگرایان در مورد چنین موضوعی نظر داده‌اند؛ در جوابم گفت: مگر هنوز چنین چیزی وجود دارد! برای من  به عنوان یک معلم سیاسی خیلی جالب بود که برای یک اصلاح طلب و تحلیلش از وضعیت جامعه چیزی تحت عنوان اصولگرا یا اصلاح طلب وجود ندارد و فروریخته است. این شاخص اگر در ذهن افرادی مشابه این فرد فرو ریخته باشد؛ در ذهن خیلی از مردم جامعه نیز این اتفاق رخ داده است. به همین خاطر به نظر می‌رسد کشور از این مرحله به بعد نیازمند دسته‌بندی‌ها و حرفهای جدید است که بتواند با اتکا به آنها اعتماد مردم را جلب کند. در غیر این صورت ما با ریزش رأی دهندگان و ریزش جلب آرای عمومی مواجه خواهیم شد.

*متعهد و حزب اللهی نقطه مقابل متخصص نیست

جریان جوانگرایی از جمله این جریان‌های جدید است که محل بحث امروز ما است. ما می‌توانیم ملاک و مبنا در حوزه جوانگرایی را اخلاق مداری، انقلابی بودن، توسعه متواضع، پیشرفت درون‌زا و ... عنوان کنیم و تا در نتیجه دسته بندی‌های سیاسی جدیدی شکل بگیرد.

حال دو کلیدواژه متعهد و حزب‌اللهی هردو واژگانی هستند که در 40 سال گذشته انقلاب هرکدام در دهه‌هایی کلیدواژه‌های اصلی فضای سیاسی جامعه بودند و رهبر معظم انقلاب با توجه به نقشی که آن زمان در حزب جمهوری داشتند و بعد از شهید بهشتی و شهید باهنر دبیرکلی حزب را برعهده گرفتند تلاش می‌کردند که کانون مسائل کشور، نیروهای متعهد و حزب‌اللهی باشند.

آن زمان متعهد و متخصص دوگانه‌ای را بوجود آورده بود که الان چنین چیزی وجود ندارد. یعنی آن زمان بنی صدر در قطب متخصص گرایان، نقطه مقابل آقای رجایی که نمونه بارز یک نخست وزیر متعهد و انقلابی بود وجود داشت. اما الان متعهد و حزب اللهی نقطه مقابل متخصص نیست به عبارتی متخصص و متعهد بودن حزب اللهی‌ها مفروض است. ایران در این چهل سال توانسته است افراد متخصص زیادی را تربیت کند، اما از بین این متخصصین کسانی می‌توانند در گام دوم انقلاب ما را به اهداف انقلاب برسانند که متعهد و حزب اللهی نیز باشند.

*جوانگرایی وراثتی یک پدیده تاریخی و گریز ناپذیر است

تسنیم: طبیعی است که حالا که بحث جوانگرایی مطرح شده است جریان‌های سیاسی موجود برای حفظ صندلی‌ها و کرسی‌های خود در مناصب سیاسی مهم برای معرفی یک گزینه جوان سرمایه گذاری کنند. به همین خاطر ممکن است بحث وراثت، خویشاوندی یا رانت‌بازی به عنوان یک آسیب پیش‌روی جوانگرایی ظاهر شود. شما در صحبت‌های خود به اینکه مردم ایران در بازه نزدیک به انتخابات به شدت دوقطبی می‌شوند و براساس همان نیز رأی می‌دهند اشاره کردید؛ پس می‌شود این احتمال را داد که اگر گزینه جوانی از سوی این گروه‌ها و احزاب سیاسی معرفی شود احتمال رأی آوردنش زیاد است. به نظر شما برای مقابله با جوانگرایی وراثتی یا خویشاوندی و روی کار نیامدن چنین گزینه‌ای چه باید کرد؟

خرمشاد: جوانگرایی وراثتی یک پدیده تاریخی و گریز ناپذیر است. البته که بخش‌هایی از آن قابل مدیریت است. اگر به صدر اسلام بازگردیم می‌بینیم که نسل دومی که بعد از نسل اول روی کار آمد یعنی عبدالله بن عمر و عبدالله بن زبیر و ... فرزندان صحابی بودند که نقش برجسته‌ای پیدا می‌کنند و آفت‌هایی به تبع آنها ایجاد می‌شود و در شکل گیری فاجعه کربلا توسط یزید نیز نقش تعیین کننده‌ای می‌یابند.

تکرار این تجربه با روی کار آمدن بنی امیه تقویت می‌شود که به تأیید تفکر ولایی نبوده است. شاید به همین خاطر است که در حکومت حضرت علی ایرانیان جایگاه ویژه‌ای پیدا می‌کنند، چون در تفکر ایشان جوانان وراثتی که حتما باید اصالت عرب می‌داشتند تا به مناسب سیاسی برسند جایگاهی نداشت. به همین خاطر است که خرده‌ای که برخی از سران آن زمان به حکومت حضرت امیر می‌گیرند همین اهمیت به ایرانیان است.

به عبارت دیگر در تاریخ تمدن اسلام دو مسیر را در خصوص جوانگرایی وراثتی داشته‌ایم. یک مسیر شامل مسیر اموی و بعدها عباسی می‌شود که اهمیت و ساختارسازی جوانان وراثتی به وضوح در آنها به چشم می‌خورد و بیشتر خلافتی-سلطنتی پیش می‌رفتند. مسیر دوم شامل زمان حضرت رسول(ص) می‌شود که تأکید ایشان بر برابری همه انسانها با هر قوم، رنگ و ... بود. ما برای اینکه گرفتار آفت جهان اسلام پس از فوت رسول الله(ص) نشویم باید گذشته را چراغ راه آینده قرار دهیم و باید در غلطیدن چنین تفکری پرهیز کنیم.

جوانگرایی وراثتی باعث شده که جهان اسلام چندصد سال دچار آفت بزرگی شود. هرچند که هنوز رگه‌هایی از این نوع انتصابات وراثتی در دنیا دیده می‌شود. به طور مثال در سیستم ایالات متحده امریکا که برای خیلی‌ها به مثابه یک قبلگاه است می‌بینیم که دختر و داماد ترامپ و ... در مناصب مهم سیاسی و مدیریتی امریکا مشغول به کار هستند.

جوانگرایی وراثتی موجب آفات بزرگی در چندصد سال اخیر برای جهان اسلام شده است. البته در دنیای جدید به واسطه تعریف جدیدی که از سیاست و حکومت می‌شود و از حالت خاندانی خارج شده است ما به سمت انتخابات و دموکراسی پیش رفته‌ایم. هرچند که هنوز رگه‌هایی از این نوع انتصابات وراثتی در دنیا دیده می‌شود. به طور مثال در سیستم ایالات متحده امریکا که برای خیلی‌ها به مثابه یک قبله‌گاه است، می‌بینیم که دختر و داماد ترامپ و ... در مناصب مهم سیاسی و مدیریتی امریکا مشغول به کار هستند.

*رگه‌هایی از جوان گرایی وراثتی در سطوح زیرین مدیریتی کشور دیده می‌شود

تصوری که جوامع غربی اوایل انقلاب از ایران داشتند این بود که پس از فوت امام خمینی(ره) پسر ایشان جایگزین شود، اما جالب بود که درباره انقلاب اسلامی این اتفاق نیفتاد و تاکنون هر رئیس جمهوری که با انتخاب مردم به رأس قدرت رسیده است دارای یک بینش، نگرش و جهت سیاسی متفاوتی بوده است. ما توانسته‌ایم در جاهایی از این جوانگرایی وراثتی فرار کنیم ولی رگه‌هایی از آن در سطوح زیرین مدیریتی کشور دیده می‌شود؛ اما فضای مسلط و قالب کشور این نیست.

فضای استارتاپی کشور و جوانانی که در آنها برای مسائل مهم کشور راه حل ارائه می‌دهند از جمله زمینه‌هایی است که می‌توان برای ورود نیروهای جوان تلاشگر متعهد به بدنه مدیریتی جامعه امید داشت.

فضای استراتاپی در حال حاضر اقتصاد ضعیف کشور را به سمت تقویت و قدرت پیدا کردن پیش می برد و من به آن خیلی امیدوارم. این خواست عمومی جامعه نیز هست و مردم از آن استقبال می‌کنند.

اگر در فضای انتخاباتی جریانی یک جوان وراثتی را به عنوان کاندید خود اعلام کند و در مقابل جریان دیگر برای مخالفت با این نوع تفکر یک جوان غیروراثتی را معرفی کند؛ به نظر من جامعه ایران به کاندیدای دوم اقبال بیشتری نشان خواهد داد.

*اداره دولت به دست جوان متعهد انقلابی به معنای حذف جوان غیر حزب اللهی از گردونه نیست

تسنیم: با آسیب هایی که به آن ها اشاره شد، سوالی که ممکن است برای خیلی ها  پیش بیاید این است که چه جوانانی شایسته اداره کشور هستند؟ 

خرمشاد: سپردن اداره دولت به دست یک جوان متعهد انقلابی به این مفهوم نیست که جوان غیرمتعهد غیرحزب اللهی از گردونه حذف شود. این مرز باید کاملا روشن شود. جوان متعهد حزب اللهی لوکوموتیو پیشران کشور است، اما جوانان دیگر در حوزه‌های مختلف می توانند خدمت رسان مردم و جامعه باشند و به کار گرفته شوند. ایران به همان اندازه‌ای که نیازمند جوان متعهد حزب اللهی است، نیازمند جوانان دیگر هم هست. منتهی تجربه 40 ساله انقلاب نشان می‌دهد که سپردن مدیریت‌های کلان که هدایت کننده جامعه هستند به جوان متعهد حزب اللهی نتیجه بهتری به ما خواهد داد و بقیه نیروهایی که در خدمت این هدف قرار می‌گیرند نیز ما را برای رسیدن به اهدافمان کمک خواهند کرد. 

*نگوییم دانشگاه‌های ما ضعیف هستند

احزاب و تشکل‌های سیاسی باید از هم اکنون شاخص های روی کار آمدن جوان متعهد انقلابی را برای مدیریت کشور ترسیم کنند و طبق آن پیش بروند. ما باید با آن شاخص‌ها به سمت جوانان کارآمد کشور پیش رویم و از میان آنها کاندیدای برتر را انتخاب کنیم. در این مسیر پیران مجرب در جریان‌های سیاسی با توجه به تجربه مدیریت کشور در  سالیان جوانی و ای کاش‌های زیادی که در این زمینه دارند؛ باید شاخص‌هایی را بسازند که طبق آن با انتقال تجربیاتشان جوانان را روی کار بیاورند. به نظر من یکی از دستورالعمل های فوری و جدی سیاسی در ایران همین امر است.

ما 4.5 میلیون دانشجو و 15 میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی داریم و از جمله کشورهایی هستیم که جوانانمان خیلی زود و سریع مدارج علمی را طی می‌کنند. نگوییم دانشگاه‌های ما ضعیف هستند، به اندازه‌ای دانشگاه قوی داشته ایم که کادر و نیروی انسانی قوی تربیت کرده باشد.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم/سیاسی
نام :
ایمیل :
*نظر :
قوانین ارسال نظر
 • خودکشی 2 دختر در مترو
 • کشف بنز قاچاق ۷۰۰ میلیونی از یک قایق در ساحل میناب هرمزگان (عکس)
 • دادستانی مشهد: سهم 42 درصدی زنان مشهدی از شکایت‌ها
 • کیهان: دوستان عراق ناظر بی طرف نیستند
 • خودکشی دو دختر در ایستگاه متروی شهرری
 • ابهام در وام ۵میلیارد دلاری روسیه به ایران
 • توکلی: اصلاح‌طلبان از موسوی و کروبی برائت جویند
 • تقابل سرمربیان سابق فولاد در آبادان/ گزارش زنده/ صنعت نفت 3- پیکان 1
 • برای شروع نیمه دوم نساجی سپاهان بدون گل در نیمه دوم؛ / گزارش زنده؛ گل‌گهر 0- نف...
 • بازگشت زودهنگام مردان جنرال؛/ گزارش زنده؛ نساجی 2- سپاهان 2
 • وزارت بهداشت: روند ابتلا به آنفلوانزا در کشور نزولی شد
 • نماینده مجلس: وزیر ورزش باید درباره عملکرد ویلموتس پاسخگو باشد
 • پیروزی استقلال با شلیک «شیخ»/ آبی‌ها صدرنشین شدند
 • برتری صنعت نفت مقابل پیکان در نیمه اول
 • تراکتور از پس شاهین هم برنیامد
 • نتیجه زنده/ ذوب‌آهن صفر - پرسپولیس صفر
 • روایت ظریف از «دروغ مذبوحانه»، «بی‌کفایت بدبختانه» و «لاپوشانی» انگلیس، فرانسه و...
 • 4 هزار زائر اولی آذربایجان غربی به حرم رضوی مشرف شدند
 • حاشیه دیدار ذوب‌آهن-پرسپولیس| تکمیل ظرفیت جایگاه هواداران پرسپولیس/ اشتباهات عجی...
 • تبریز| تساوی ناامیدکننده شاگردان دنیزلی مقابل تیم قعر جدولی/ تراکتور بازهم نبرد
 • کاهش ورودی ارزی کشور با ادامه محدودیت بر صادرات کنسانتره مس
 • عراق|دیدار فرستاده ویژه آمریکا با برهم صالح/ بارزانی: داعش همچنین تهدیدی برای عر...
 • آیت‌الله موحدی کرمانی: باید برای تشکیل مجلسی از انسان‌های صالح دغدغه داشته باشیم
 • نامه توکلی به عارف: از دشمنان و آشوبگران برائت بجویید
 • فارغ‌التحصیلی 65 دانش‌آموز از مدارس صدرا
 • سهم 42 درصدی زنان مشهدی از شکایت‌ها
 • کارشناسی داوری دیدار استقلال و شهرخودرو
 • هفته چهارم لیگ برتر بسکتبال بانوان
 • سیاوشی: وزیر ورزش و جوانان باید درباره عملکرد ویلموتس پاسخگو باشد
 • شلیک دیاباته به مقصد صدرجدول/ شهرخودرو در تونل وحشت زمین‌گیر شد
 • هشدار کره‌شمالی به آمریکا علیه استفاده از زور
 • لیبرمن: اسرائیل به سمت انتخابات سوم پیش می‌رود
 • ترکیه نوسازی قوانین امنیتی ناتو را "گریزناپذیر" می‌داند
 • جزییات ماجرای کشتن توله خرس در سوادکوه
 • همایش بزرگ دوچرخه سواری ۲هزار دانشجو و دانش آموز در خیابان‌های مرکز پایتخت
 • افتتاح بخش خدمات سرپایی بیمارستان شهدای پاکدشت با حضور وزیر بهداشت
 • واکنش سفارت ایران به انتشار سندی جعلی با هدف تخریب روابط ایران با برخی کشورها
 • جایی را ایجاد نکردیم که معترضان حرفشان را بزنند
 • اولویت مجلس یازدهم از نظر دبیر کل حزب اتحاد ملت
 • تخصیص سهمیه بنزین به خبرنگاران
 • ۴ کشور نانویی با بالاترین سهم در ثبت اختراع در دنیا/۱۹ درصد پتنت‌های ایرانی در ح...
 • وزیر نفت: هیچ محدودیتی برای تولید نفت ایران نمی‌پذیرم
 • عملیات بزرگ ضدداعش حشد شعبی در غرب الانبار / ادامه اعترضات در عراق
 • دیدار زنگنه با دبیرکل اوپک
 • استقبال ایران از مذاکرات دولت نجات ملی یمن و سایر طرف‌ها
 • رئیس دفتر مقام معظم رهبری: در فتنه اخیر اغلب جوانان خبر نداشتند/ در فرانسه چقدر...
 • هیچ محدودیتی را برای تولید نفت ایران نمی‌پذیرم
 • تیراندازی در پایگاه آمریکایی «پرل هاربر»
 • ظریف: جنگ و محاصره یمن بی‌فایده است
 • وزارت کشور: توحید نوبخت استعفا نداده است
 • عجله نکنید؛ ذخیره ۶ ماهه‌ی سهمیه‌ی بنزین آبان‌ماه
 • روحانی: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم است
 • وقتی همه خواب بودیم؛ آقای دولت چرا نیمه‌شب؟
 • جزئیات طرح حمایتی دولت برای جبران گرانیِ بنزین
 • سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان
 • ترامپ: ایران در حال غنی‌سازی بوده و هست!
 • زیباکلام: رئیس‌جمهورِ نظامی معجزه نمی‌کند
 • واردات کالاهایی که امکان تولید داخلی آنها وجود دارد، ممنوع شد
 • قطع پرواز ماهان به ایتالیا به دلیل فشار آمریکا
 • اپل، کاربران آیفون را تهدید به قطع اینترنت کرد
 • خدمات بانکی امشب قطع می‌شوند
 • اینستاگرام، تبلیغات لاغری و زیبایی را محدود می‌کند
 • سلحشوری: بهای حمایت از حرف مردم را می‌پردازم
 • ترامپ: نیازی به گزینه نظامی در برابر ایران نیست
 • خزانه‌داری آمریکا بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و یک شرکت ایرانی را تحریم کرد
 • سیدحسن نصرالله: ترامپ برای دیدار با روحانی التماس می‌کند/ حمله به دو میدان نفتی...
 • «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی آمریکا شد
 • اسامی داوران هفته چهارم لیگ برتر/ بنیادی‌فر دربی ۹۰ را سوت می‌زند
 • روحانی: عربستان از این حمله درس بگیرد
 • ترامپ با طرحِ حمله به ایران مخالفت کرد
 • جزئیات بازداشت سه شهروند استرالیایی در ایران
 • رئیسی لیست اموال خود را به رهبری اعلام کرد
 • رهبری: در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم
 • اتحادیه عرب: تهران، فرمان حمله به آرامکو را داد!
 • مصرف لبنیاتِ ایرانی‌ها، فقط ۱۸درصدِ استاندارد!
 • حاجی‌زاده: پهپاد آمریکایی، آتش‌به‌اختیار ساقط شد
 • آمریکا، ایران را متهمِ حمله به عربستان کرد
 • شایعه مضحک؛ ایران مستعمره چین می‌شود
 • کانادا اموال ایران را به قربانیان تروریسم داد
 • اسدالله عسگراولادی درگذشت
 • نوبخت: لایحه بودجه سال ۹۹ تاخیر نخواهد داشت
 • ایران و مذاکرات جاری با اروپا؛ آقای روحانی! مراقب باش
 • احمدی‌نژاد: درمورد کاندیداتوری در انتخابات، از نظرات مردم تبعیت می کنم / اگر من...
 • روحانی: هیچ تصمیمی برای مذاکره با آمریکا نداریم
 • حزب‌الله مسئولیت حمله به اسرائیل را به عهده گرفت
 • ظریف: اروپایی‌ها تا پنجشنبه فرصت دارند| امکان بازگشت ایران از اجرای گام سوم وجود...
 • توصیه‌های ایمنی به هیئت‌های عزاداری محرم
 • وزیر احمدی‌نژاد رئیس صداوسیما می‌شود؟!
 • اولتیماتوم جدی به پزشکانِ بدون کارتخوان
 • زیباکلام: نذر می‌کنم روحانی و ترامپ دیدار کنند!
 • روحانی به مکرون: در آستانه اجرای گام سوم هستیم
 • بر اساس گزارشات آژانس، برجام را ارزیابی می‌کنیم نه بر اساس بیانیه‌ها
 • بولتون ضمن تهدید،‌ بار دیگر از مذاکره سخن گفت
 • از جزئیات لغو اجرای طرح زوج و فرد تا واکنش پلیس به احتمال تولید سواری‌های دیزلی
 • روحانی: راه برای مذاکره بسته نیست
 • مادر میترا استاد: از خون دخترم نمی‌گذرم
 • امام‌جمعه کازرون به ضرب چاقو کشته شد
 • ارتش: ایران یکی از قدرتمندترین ارتش‌های جهان را دارد/ با هرنوع تهدیدی مقابله خوا...
 • برایان هوک: خواهان جنگ با ایران نیستیم
 • فوری: هواپیمای فرانسوی در اصفهان فرود اضطراری کرد
 • همراه با افتخار آفرینان، نشاط جهانداری ،خلبان دوم شرکت هواپیمایی زاگرس
 • ۵ پوزیشن شب زفاف برای اینکه درد نکشید!
 • معرفی انواع کاکتوس
 • افشای حقه پیشگوی برنامه «عصر جدید»!
 • بهترین پوزیشن تحریک نقطه جی کدام است؟
 • معرفی ۶ پوزیشن رابطه جنسی مخصوص زنان چاق
 • آغاز ثبت نام پایه هفتمی‌ها در مدارس شاهد از شنبه
 • فعال شدن سامانه ثبت اعتراض بسته حمایت معیشتی/ مراحل درج کد رهگیری در سامانه hema...
 • عوارض و فوائد خوردن واژن زن
 • جنایت هولناک مرد بوکسور در شرق تهران
 • فاطمه دانش پژوه، همسر سید احمد خمینی
 • دکوراسیون ایرانی؛ خانه شیک سحر با وسایل ایرانی
 • آموزش دوخت پتوی پارچه‌ای تکه دوزی شده برای کودکان به همراه الگو
 • بهترین فیلم‌های هالیوودی با موضوع قاتلین زنجیره‌ای
 • آموزش دوخت سبد پارچه‌ای ساده و زیبا برای استفاده در منزل
 • مصدومیت شدید دختر نینجا در فینال «عصر جدید»
 • آواز پسر ۱۳ ساله «عصر جدید» را ترکاند!
 • قیمت و راهنمای خرید میز عسلی و میز جلو مبلی ارزان، سلطنتی و سفید
 • ۵۰ مدل میز آرایش برای یک اتاق خواب رویایی
 • کارنامه آزمون دکتری دانشگاه آزاد منتشر شد
 • توقف تاتنهام در شب مصدومیت دلخراش هافبک پرتغالی (عکس)
 • لحظه مرگ شرکت‌کننده «عصر جدید» روی آنتن زنده تلویزیون!
 • دکوراسیون خانه عروس؛ خانه گرم و مدرن مهتاب در اندیشه!
 • گلچین مداحی محمدحسین پویانفر دهه اول محرم ۹۷
 • نگاهی به بهترین فیلم‌های جکی چان؛ چشم بادامیِ پرحاشیه!
 • تکنیک های تحریک کلیتوریس برای رسیدن به ارگاسم
 • اولین تصاویر از تکه‌های بدن خاشقجی (18+)
 • مرکز مشاوران قوه قضاییه از متقاضیان پروانه مشاوره خانواده ثبت نام می‌کند
 • ماجرای زوج اینستاگرامی برنامه «وقتشه» چیست?
 • تست TIBC آزمایش خون چیست و مقدار نرمال آن چقدر است؟
 • دو استاد تربیت مدرس اخراج شدند/بازگشت استاد خاطی را به صلاح دانشگاه نمی‌دانم
 • استفاده از تجربیات جهانی در حوزه مرمت ضروری است
 • دکوراسیون قهوه‌ای و سبز، رنگ‌های طبیعت در چیدمان منزل سارا
 • ماجرای فیلم منتسب به استاندار سابق چه بود؟
 • اس ام اس پنج شنبه آخر سال
 • معرفی انواع کاکتوس
 • 5 کشته در تصادف جاده ایلام به مهران (+عکس)
 • درگیری پلیس تهران با سارقان مسلح در خیابان جمهوری / 3 سارق دستگیر و 1 نفر مجروح...
 • بهترین پوزیشن برای اولین دخول و داشتن شبی رویایی!
 • دانلود آهنگ چته رفیق عاشق من ابوالفضل فلاح
 • واکاوی بسته حمایتی دولت
 • ابهام در مرگ یک تازه عروس در آرایشگاه
 • مدل و قیمت حراج مبل راحتی، مبل کلاسیک و مبل استیل
 • مدل پیراهن زنانه مجلسی؛ پیراهن کوتاه یا ماکسی؟
 • تکذیب کمبود آنژیوکت در بیمارستان‌ها
 • خارش ژوک (خارش کشاله ران) چیست، درمان آن چگونه است؟
 • بغض نامجو در کنسرتش برای از دست دادن مادر
 • قیمت آزاد ارز در بازار تهران 20 فروردین 98/ قیمت دلار اعلام شد
 • فروشگاه رفاه کرمان در آتش سوخت
 • اتو کردن کت و شلوار مردانه خود را درست و اصولی انجام دهید
 • ۵ پوزیشن شب زفاف برای اینکه درد نکشید!
 • معرفی ۶ پوزیشن رابطه جنسی مخصوص زنان چاق
 • بهترین پوزیشن تحریک نقطه جی کدام است؟
 • فعال شدن سامانه ثبت اعتراض بسته حمایت معیشتی/ مراحل درج کد رهگیری در سامانه hemayat.mcls.gov.ir
 • همراه با افتخار آفرینان، نشاط جهانداری ،خلبان دوم شرکت هواپیمایی زاگرس
 • معرفی انواع کاکتوس
 • کارنامه آزمون دکتری دانشگاه آزاد منتشر شد
 • توقف تاتنهام در شب مصدومیت دلخراش هافبک پرتغالی (عکس)
 • آغاز ثبت نام پایه هفتمی‌ها در مدارس شاهد از شنبه
 • تکنیک های تحریک کلیتوریس برای رسیدن به ارگاسم
 • عوارض و فوائد خوردن واژن زن
 • قیمت و راهنمای خرید میز عسلی و میز جلو مبلی ارزان، سلطنتی و سفید
 • مدل و قیمت حراج مبل راحتی، مبل کلاسیک و مبل استیل
 • بهترین فیلم‌های هالیوودی با موضوع قاتلین زنجیره‌ای
 • بهترین پوزیشن برای اولین دخول و داشتن شبی رویایی!
 • روایت متفاوت صداوسیما از منزل نیکتا اسفندانی
 • مستر تیستر؛ بشقاب شهرت با سُس فحش و ناسزا
 • گلچین مداحی محمدحسین پویانفر دهه اول محرم ۹۷
 • آموزش دوخت پتوی پارچه‌ای تکه دوزی شده برای کودکان به همراه الگو
 • رابطه جنسی بدون دخول در دوران عقد؛ چگونه نامزدم را ارضا کنم؟
 • ۵۰ مدل میز آرایش برای یک اتاق خواب رویایی
 • مدل، قیمت و خرید تخت خواب کودک، تخت نوزاد و نوجوان
 • مضرات و خواص آب منی برای مردان و زنان
 • دکوراسیون خانه عروس؛ خانه گرم و مدرن مهتاب در اندیشه!
 • اتو کردن کت و شلوار مردانه خود را درست و اصولی انجام دهید
 • بازی های جنسی با همسر و ایجاد تنوع در رابطه زناشویی
 • آموزش دوخت سبد پارچه‌ای ساده و زیبا برای استفاده در منزل
 • تست TIBC آزمایش خون چیست و مقدار نرمال آن چقدر است؟
 • نگاهی به بهترین فیلم‌های جکی چان؛ چشم بادامیِ پرحاشیه!
 • رونمایی از پرتراکم‌ترین چمن مصنوعی کشور در زمین‌های فوتبال
 • آیت الله مکارم شیرازی: عزاداران حسینی بجای قمه زنی، خون خود را به مراکز انتقال خون اهدا کنند/مداحان اشعار نامناسب استفاده نکنند
 • دکوراسیون قهوه‌ای و سبز، رنگ‌های طبیعت در چیدمان منزل سارا
 • توقف کامل خودروها در 2 بزرگراه تهران
 • اعلام جزئیات وام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن
 • هفت مدل پالتو و کاپشن زنانه که امسال مد روز خواهند بود
 • مراسم ختم معاون سازمان انرژی اتمی برگزار شد
 • پیام کمیته ملی المپیک برای صعود تیم ملی بسکتبال به المپیک 2020
 • خارش ژوک (خارش کشاله ران) چیست، درمان آن چگونه است؟
 • بهترین فیلم‌های مربوط به جنگ جهانی دوم
 • رونمایی از سردیس هنرمندان در سهرک سینمایی غزالی
 • «دختر آبی» درگذشت
 • 3 کشته در تصادف رانندگی در خلخال اردبیل
 • یک پیشنهاد برای یک سنگ قبر
 • دانلود فیلم "مغزهای کوچک زنگ زده" با کیفیت FULL HD در حلال دانلود
 • 5 کشته در تصادف جاده ایلام به مهران (+عکس)
 • دورهمی پرنسس‌های دیزنی در انیمیشن جدید «رالف خرابکار»
 • قیمت و خرید تخت خواب دو نفره، یک نفره و تخت دو طبقه
 • دکوراسیون ایرانی؛ خانه شیک سحر با وسایل ایرانی
 • افشای حقه پیشگوی برنامه «عصر جدید»!
 • مدل موی مردانه برای مو‌های کم پشت
 • خودکشی 2 دختر در مترو
 • کشف بنز قاچاق ۷۰۰ میلیونی از یک قایق در ساحل میناب هرمزگان (عکس)
 • دادستانی مشهد: سهم 42 درصدی زنان مشهدی از شکایت‌ها
 • کیهان: دوستان عراق ناظر بی طرف نیستند
 • خودکشی دو دختر در ایستگاه متروی شهرری
 • ابهام در وام ۵میلیارد دلاری روسیه به ایران
 • توکلی: اصلاح‌طلبان از موسوی و کروبی برائت جویند
 • تقابل سرمربیان سابق فولاد در آبادان/ گزارش زنده/ صنعت نفت 3- پیکان 1
 • برای شروع نیمه دوم نساجی سپاهان بدون گل در نیمه دوم؛ / گزارش زنده؛ گل‌گهر 0- نف...
 • بازگشت زودهنگام مردان جنرال؛/ گزارش زنده؛ نساجی 2- سپاهان 2
 • وزارت بهداشت: روند ابتلا به آنفلوانزا در کشور نزولی شد
 • نماینده مجلس: وزیر ورزش باید درباره عملکرد ویلموتس پاسخگو باشد
 • پیروزی استقلال با شلیک «شیخ»/ آبی‌ها صدرنشین شدند
 • برتری صنعت نفت مقابل پیکان در نیمه اول
 • تراکتور از پس شاهین هم برنیامد
 • نتیجه زنده/ ذوب‌آهن صفر - پرسپولیس صفر
 • روایت ظریف از «دروغ مذبوحانه»، «بی‌کفایت بدبختانه» و «لاپوشانی» انگلیس، فرانسه و...
 • 4 هزار زائر اولی آذربایجان غربی به حرم رضوی مشرف شدند
 • حاشیه دیدار ذوب‌آهن-پرسپولیس| تکمیل ظرفیت جایگاه هواداران پرسپولیس/ اشتباهات عجی...
 • تبریز| تساوی ناامیدکننده شاگردان دنیزلی مقابل تیم قعر جدولی/ تراکتور بازهم نبرد
 • کاهش ورودی ارزی کشور با ادامه محدودیت بر صادرات کنسانتره مس
 • عراق|دیدار فرستاده ویژه آمریکا با برهم صالح/ بارزانی: داعش همچنین تهدیدی برای عر...
 • آیت‌الله موحدی کرمانی: باید برای تشکیل مجلسی از انسان‌های صالح دغدغه داشته باشیم
 • نامه توکلی به عارف: از دشمنان و آشوبگران برائت بجویید
 • فارغ‌التحصیلی 65 دانش‌آموز از مدارس صدرا
 • سهم 42 درصدی زنان مشهدی از شکایت‌ها
 • کارشناسی داوری دیدار استقلال و شهرخودرو
 • هفته چهارم لیگ برتر بسکتبال بانوان
 • سیاوشی: وزیر ورزش و جوانان باید درباره عملکرد ویلموتس پاسخگو باشد
 • شلیک دیاباته به مقصد صدرجدول/ شهرخودرو در تونل وحشت زمین‌گیر شد
 • هشدار کره‌شمالی به آمریکا علیه استفاده از زور
 • لیبرمن: اسرائیل به سمت انتخابات سوم پیش می‌رود
 • ترکیه نوسازی قوانین امنیتی ناتو را "گریزناپذیر" می‌داند
 • جزییات ماجرای کشتن توله خرس در سوادکوه
 • همایش بزرگ دوچرخه سواری ۲هزار دانشجو و دانش آموز در خیابان‌های مرکز پایتخت
 • افتتاح بخش خدمات سرپایی بیمارستان شهدای پاکدشت با حضور وزیر بهداشت
 • واکنش سفارت ایران به انتشار سندی جعلی با هدف تخریب روابط ایران با برخی کشورها
 • جایی را ایجاد نکردیم که معترضان حرفشان را بزنند
 • اولویت مجلس یازدهم از نظر دبیر کل حزب اتحاد ملت
 • تخصیص سهمیه بنزین به خبرنگاران
 • ۴ کشور نانویی با بالاترین سهم در ثبت اختراع در دنیا/۱۹ درصد پتنت‌های ایرانی در ح...
 • وزیر نفت: هیچ محدودیتی برای تولید نفت ایران نمی‌پذیرم
 • عملیات بزرگ ضدداعش حشد شعبی در غرب الانبار / ادامه اعترضات در عراق
 • دیدار زنگنه با دبیرکل اوپک
 • استقبال ایران از مذاکرات دولت نجات ملی یمن و سایر طرف‌ها
 • رئیس دفتر مقام معظم رهبری: در فتنه اخیر اغلب جوانان خبر نداشتند/ در فرانسه چقدر...
 • هیچ محدودیتی را برای تولید نفت ایران نمی‌پذیرم
 • تیراندازی در پایگاه آمریکایی «پرل هاربر»
 • ظریف: جنگ و محاصره یمن بی‌فایده است
 • وزارت کشور: توحید نوبخت استعفا نداده است
 • عجله نکنید؛ ذخیره ۶ ماهه‌ی سهمیه‌ی بنزین آبان‌ماه
 • روحانی: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم است
 • وقتی همه خواب بودیم؛ آقای دولت چرا نیمه‌شب؟
 • جزئیات طرح حمایتی دولت برای جبران گرانیِ بنزین
 • سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان
 • ترامپ: ایران در حال غنی‌سازی بوده و هست!
 • زیباکلام: رئیس‌جمهورِ نظامی معجزه نمی‌کند
 • واردات کالاهایی که امکان تولید داخلی آنها وجود دارد، ممنوع شد
 • قطع پرواز ماهان به ایتالیا به دلیل فشار آمریکا
 • اپل، کاربران آیفون را تهدید به قطع اینترنت کرد
 • خدمات بانکی امشب قطع می‌شوند
 • اینستاگرام، تبلیغات لاغری و زیبایی را محدود می‌کند
 • سلحشوری: بهای حمایت از حرف مردم را می‌پردازم
 • ترامپ: نیازی به گزینه نظامی در برابر ایران نیست
 • خزانه‌داری آمریکا بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و یک شرکت ایرانی را تحریم کرد
 • سیدحسن نصرالله: ترامپ برای دیدار با روحانی التماس می‌کند/ حمله به دو میدان نفتی...
 • «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی آمریکا شد
 • اسامی داوران هفته چهارم لیگ برتر/ بنیادی‌فر دربی ۹۰ را سوت می‌زند
 • روحانی: عربستان از این حمله درس بگیرد
 • ترامپ با طرحِ حمله به ایران مخالفت کرد
 • جزئیات بازداشت سه شهروند استرالیایی در ایران
 • رئیسی لیست اموال خود را به رهبری اعلام کرد
 • رهبری: در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم
 • اتحادیه عرب: تهران، فرمان حمله به آرامکو را داد!
 • مصرف لبنیاتِ ایرانی‌ها، فقط ۱۸درصدِ استاندارد!
 • حاجی‌زاده: پهپاد آمریکایی، آتش‌به‌اختیار ساقط شد
 • آمریکا، ایران را متهمِ حمله به عربستان کرد
 • شایعه مضحک؛ ایران مستعمره چین می‌شود
 • کانادا اموال ایران را به قربانیان تروریسم داد
 • اسدالله عسگراولادی درگذشت
 • نوبخت: لایحه بودجه سال ۹۹ تاخیر نخواهد داشت
 • ایران و مذاکرات جاری با اروپا؛ آقای روحانی! مراقب باش
 • احمدی‌نژاد: درمورد کاندیداتوری در انتخابات، از نظرات مردم تبعیت می کنم / اگر من...
 • روحانی: هیچ تصمیمی برای مذاکره با آمریکا نداریم
 • حزب‌الله مسئولیت حمله به اسرائیل را به عهده گرفت
 • ظریف: اروپایی‌ها تا پنجشنبه فرصت دارند| امکان بازگشت ایران از اجرای گام سوم وجود...
 • توصیه‌های ایمنی به هیئت‌های عزاداری محرم
 • وزیر احمدی‌نژاد رئیس صداوسیما می‌شود؟!
 • اولتیماتوم جدی به پزشکانِ بدون کارتخوان
 • زیباکلام: نذر می‌کنم روحانی و ترامپ دیدار کنند!
 • روحانی به مکرون: در آستانه اجرای گام سوم هستیم
 • بر اساس گزارشات آژانس، برجام را ارزیابی می‌کنیم نه بر اساس بیانیه‌ها
 • بولتون ضمن تهدید،‌ بار دیگر از مذاکره سخن گفت
 • از جزئیات لغو اجرای طرح زوج و فرد تا واکنش پلیس به احتمال تولید سواری‌های دیزلی
 • روحانی: راه برای مذاکره بسته نیست
 • مادر میترا استاد: از خون دخترم نمی‌گذرم
 • امام‌جمعه کازرون به ضرب چاقو کشته شد
 • ارتش: ایران یکی از قدرتمندترین ارتش‌های جهان را دارد/ با هرنوع تهدیدی مقابله خوا...
 • برایان هوک: خواهان جنگ با ایران نیستیم
 • فوری: هواپیمای فرانسوی در اصفهان فرود اضطراری کرد
 • همراه با افتخار آفرینان، نشاط جهانداری ،خلبان دوم شرکت هواپیمایی زاگرس
 • ۵ پوزیشن شب زفاف برای اینکه درد نکشید!
 • معرفی انواع کاکتوس
 • افشای حقه پیشگوی برنامه «عصر جدید»!
 • بهترین پوزیشن تحریک نقطه جی کدام است؟
 • معرفی ۶ پوزیشن رابطه جنسی مخصوص زنان چاق
 • آغاز ثبت نام پایه هفتمی‌ها در مدارس شاهد از شنبه
 • عوارض و فوائد خوردن واژن زن
 • جنایت هولناک مرد بوکسور در شرق تهران
 • فاطمه دانش پژوه، همسر سید احمد خمینی
 • دکوراسیون ایرانی؛ خانه شیک سحر با وسایل ایرانی
 • آموزش دوخت پتوی پارچه‌ای تکه دوزی شده برای کودکان به همراه الگو
 • بهترین فیلم‌های هالیوودی با موضوع قاتلین زنجیره‌ای
 • آموزش دوخت سبد پارچه‌ای ساده و زیبا برای استفاده در منزل
 • مصدومیت شدید دختر نینجا در فینال «عصر جدید»
 • آواز پسر ۱۳ ساله «عصر جدید» را ترکاند!
 • ۵۰ مدل میز آرایش برای یک اتاق خواب رویایی
 • قیمت و راهنمای خرید میز عسلی و میز جلو مبلی ارزان، سلطنتی و سفید
 • توقف تاتنهام در شب مصدومیت دلخراش هافبک پرتغالی (عکس)
 • لحظه مرگ شرکت‌کننده «عصر جدید» روی آنتن زنده تلویزیون!
 • کارنامه آزمون دکتری دانشگاه آزاد منتشر شد
 • گلچین مداحی محمدحسین پویانفر دهه اول محرم ۹۷
 • دکوراسیون خانه عروس؛ خانه گرم و مدرن مهتاب در اندیشه!
 • اولین تصاویر از تکه‌های بدن خاشقجی (18+)
 • نگاهی به بهترین فیلم‌های جکی چان؛ چشم بادامیِ پرحاشیه!
 • مرکز مشاوران قوه قضاییه از متقاضیان پروانه مشاوره خانواده ثبت نام می‌کند
 • ماجرای زوج اینستاگرامی برنامه «وقتشه» چیست?
 • استفاده از تجربیات جهانی در حوزه مرمت ضروری است
 • دو استاد تربیت مدرس اخراج شدند/بازگشت استاد خاطی را به صلاح دانشگاه نمی‌دانم
 • تست TIBC آزمایش خون چیست و مقدار نرمال آن چقدر است؟
 • ماجرای فیلم منتسب به استاندار سابق چه بود؟
 • اس ام اس پنج شنبه آخر سال
 • دکوراسیون قهوه‌ای و سبز، رنگ‌های طبیعت در چیدمان منزل سارا
 • تکنیک های تحریک کلیتوریس برای رسیدن به ارگاسم
 • معرفی انواع کاکتوس
 • 5 کشته در تصادف جاده ایلام به مهران (+عکس)
 • درگیری پلیس تهران با سارقان مسلح در خیابان جمهوری / 3 سارق دستگیر و 1 نفر مجروح...
 • واکاوی بسته حمایتی دولت
 • دانلود آهنگ چته رفیق عاشق من ابوالفضل فلاح
 • ابهام در مرگ یک تازه عروس در آرایشگاه
 • بهترین پوزیشن برای اولین دخول و داشتن شبی رویایی!
 • مدل پیراهن زنانه مجلسی؛ پیراهن کوتاه یا ماکسی؟
 • تکذیب کمبود آنژیوکت در بیمارستان‌ها
 • قیمت آزاد ارز در بازار تهران 20 فروردین 98/ قیمت دلار اعلام شد
 • بغض نامجو در کنسرتش برای از دست دادن مادر
 • خارش ژوک (خارش کشاله ران) چیست، درمان آن چگونه است؟
 • فروشگاه رفاه کرمان در آتش سوخت
 • مدل و قیمت حراج مبل راحتی، مبل کلاسیک و مبل استیل
 • تعلیق پرواز تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی اروپایی به تهران نیازمند بازنگری فوری ا...
 • مدل موی مردانه برای مو‌های کم پشت
 • ۵ پوزیشن شب زفاف برای اینکه درد نکشید!
 • معرفی ۶ پوزیشن رابطه جنسی مخصوص زنان چاق
 • بهترین پوزیشن تحریک نقطه جی کدام است؟
 • همراه با افتخار آفرینان، نشاط جهانداری ،خلبان دوم شرکت هواپیمایی زاگرس
 • معرفی انواع کاکتوس
 • توقف تاتنهام در شب مصدومیت دلخراش هافبک پرتغالی (عکس)
 • آغاز ثبت نام پایه هفتمی‌ها در مدارس شاهد از شنبه
 • کارنامه آزمون دکتری دانشگاه آزاد منتشر شد
 • تکنیک های تحریک کلیتوریس برای رسیدن به ارگاسم
 • عوارض و فوائد خوردن واژن زن
 • بهترین فیلم‌های هالیوودی با موضوع قاتلین زنجیره‌ای
 • قیمت و راهنمای خرید میز عسلی و میز جلو مبلی ارزان، سلطنتی و سفید
 • مدل و قیمت حراج مبل راحتی، مبل کلاسیک و مبل استیل
 • مستر تیستر؛ بشقاب شهرت با سُس فحش و ناسزا
 • بهترین پوزیشن برای اولین دخول و داشتن شبی رویایی!
 • گلچین مداحی محمدحسین پویانفر دهه اول محرم ۹۷
 • آموزش دوخت پتوی پارچه‌ای تکه دوزی شده برای کودکان به همراه الگو
 • ۵۰ مدل میز آرایش برای یک اتاق خواب رویایی
 • رابطه جنسی بدون دخول در دوران عقد؛ چگونه نامزدم را ارضا کنم؟
 • مدل، قیمت و خرید تخت خواب کودک، تخت نوزاد و نوجوان
 • مضرات و خواص آب منی برای مردان و زنان
 • دکوراسیون خانه عروس؛ خانه گرم و مدرن مهتاب در اندیشه!
 • آموزش دوخت سبد پارچه‌ای ساده و زیبا برای استفاده در منزل
 • بازی های جنسی با همسر و ایجاد تنوع در رابطه زناشویی
 • تست TIBC آزمایش خون چیست و مقدار نرمال آن چقدر است؟
 • رونمایی از پرتراکم‌ترین چمن مصنوعی کشور در زمین‌های فوتبال
 • نگاهی به بهترین فیلم‌های جکی چان؛ چشم بادامیِ پرحاشیه!
 • اعلام جزئیات وام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن
 • پیام کمیته ملی المپیک برای صعود تیم ملی بسکتبال به المپیک 2020
 • آیت الله مکارم شیرازی: عزاداران حسینی بجای قمه زنی، خون خود را به مراکز انتقال خون اهدا کنند/مداحان اشعار نامناسب استفاده نکنند
 • دکوراسیون قهوه‌ای و سبز، رنگ‌های طبیعت در چیدمان منزل سارا
 • رونمایی از سردیس هنرمندان در سهرک سینمایی غزالی
 • بهترین فیلم‌های مربوط به جنگ جهانی دوم
 • خارش ژوک (خارش کشاله ران) چیست، درمان آن چگونه است؟
 • «دختر آبی» درگذشت
 • هفت مدل پالتو و کاپشن زنانه که امسال مد روز خواهند بود
 • 5 کشته در تصادف جاده ایلام به مهران (+عکس)
 • دکوراسیون ایرانی؛ خانه شیک سحر با وسایل ایرانی
 • خدمات ارزش افزوده دیواری کوتاه برای حاشا
 • جدیدترین تصویر از ضریح امام حسین (ع) پس از بازسازی سقف حرم
 • دورهمی پرنسس‌های دیزنی در انیمیشن جدید «رالف خرابکار»
 • قیمت و خرید تخت خواب دو نفره، یک نفره و تخت دو طبقه
 • افشای حقه پیشگوی برنامه «عصر جدید»!
 • مدل موی مردانه برای مو‌های کم پشت
 • پوزیشن های رابطه جنسی مخصوص مردان بیمار
 • نسبت قد و وزن؛ وزن ایده‎‎آل‎تان را محاسبه کنید
 • جدیدترین مدل‌های مبلمان و مبل سلطنتی، پرنس، سورنا و سرمه‌ای، شیک جدید
 • تکذیب کمبود آنژیوکت در بیمارستان‌ها
 • مداحی مجید بنی فاطمه به مناسبت شهادت امام رضا (ع) + صوت
 • دانلود فیلم "مغزهای کوچک زنگ زده" با کیفیت FULL HD در حلال دانلود
 • عضویت در خبرنامه

  .

  طراحی و توسعه : اینتن