سه شنبه8 بهمن 1398 19:44
28 Jan 2020
2 ماه قبل
542829
به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، نسل امروز تئاتر در وضعیت دوگانه‌ای قرار دارد. از سویی بازار تئاتر روی انگشتش می‌چرخد و اتفاقات تازه رقم می‌زند و از سوی دیگر بیش از هر گروهی در تئاتر با مشکل روبه‌رو است. درِ سالن‌های دولتی به رویش بسته است و باید برای اثبات خودش مسیر دردناکی را طی کند، مسیری که برای...

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، نسل امروز تئاتر در وضعیت دوگانه‌ای قرار دارد. از سویی بازار تئاتر روی انگشتش می‌چرخد و اتفاقات تازه رقم می‌زند و از سوی دیگر بیش از هر گروهی در تئاتر با مشکل روبه‌رو است. درِ سالن‌های دولتی به رویش بسته است و باید برای اثبات خودش مسیر دردناکی را طی کند، مسیری که برای نسل‌های پیشین هموار بوده است.

پویا سعیدی با «لانچر پنج» نشان داده است که نبض ذائقه مخاطب را می‌شناسد. نمایشش با اینکه به سختی در تئاتر شهر روی صحنه رفته است، این روزها مدام در تئاتر مستقل تهران تمدید می‌شود. صالح علوی‌زاده نیز در سال‌های اخیر نشان داده رویکردهای نو به تئاتر ایران ممکن است. نمایش «راز بقا» در روزهای آخر تماشاخانه پالیز موفق بود و گروه عظیمی از بازیگران جوان را روانه بازار کرد.

در نشستی طولانی با این دو کارگردان جوان درباره مصائب ساخت اثر در ساختاری حرف زده‌ایم که اساساً در دست نسلی قدیمی است و در دستگاه اداری تئاتر امروز، جایی برای نسل جوان نیست.

***

 بچه‌های نسل جوان خیلی بی‌تابند بر سر اینکه خیلی راحت نمی‌توانند سالن بگیرند. از دید آنان آدم‌های گردن‌کلفتی در کار هستند که می‌توانند تئاتر شهر را با رعایت قوانینی در اختیار داشته باشند که خودشان تعیین می‌کنند.

علوی‌زاده: یک سال این ور یک سال آن ورند.

 ما نمی‌توانیم ایرانشهر و تئاتر شهر را با هم یکی بدانیم.

علوی‌زاده: این شده که هم زمان اینجا و آنجا اجرا داشته‌اند.

 کسانی را داریم که همزمان در دو سالن کار می‌کردند. چه اتفاقی در حال رخ دادن است. نمایشنامه‌های تو آماده است و در دو جشنواره هم امتحان پس داده است؛ اما بعد از 2 سال به سختی سالن نصیبت می‌شود. آنها می‌دانند سالن خالی می‌ماند ولی به فرد مدنظر سالن می‌دهند و نمایششان اجرا می‌شود. در این میانه شما چه کم دارید که سالن نصیبت نمی‌شود؟

علوی‌زاده: همه ما درگیر آنیم و من مطمئنم با این موفقیت چشمگیر پویا سعیدی، باز در کار بعدیش دچار مشکل می‌شود؛ این قانون نانوشته‌ای است که همگی ما به آن دچاریم. مثلاً من می‌رفتم می‌گفتم من شدم پرفروشترین کار مولوی‌، اصلاً این یکی کارم هم انقدر فروخته‌. فقط درباره فروش‌ حرف می‌زدم.

 یعنی ملاک کیفیت را ارئه می‌دادی اصلاً برای سالن‌دار اهمیتی نداشت.

علوی‌زاده:کیفیت که هیچ. گیشه را می‌گویم. مهم قوانین نانوشته است که مثلاً ایرانشهر می‌گوید اینجا جای اینها نیست.

 به ایرانشهر مراجعه کردی گفتند نه یا اصلاً ترسیدی سمت ایرانشهر بروی؟

علوی‌زاده: صادقانه بگویم من نمی‌دانم چقدر این حرف‌ها امکان دارد به ضررم باشد؛ چون چیزی که می‌گویم در آینده یک‌سال آینده‌ام مؤثر است. من سه ماه پشت هم به ایرانشهر مراجعه کردم. 2 هفته یک‌بار، داریم راجع به سال 1398 حرف می‌زنیم.

 آقای مسافرآستانه در مصاحبه با خود من گفتند که مهم برای ایرانشهر طرح است و اینکه بازیگران نمایش چه کسانی‌اند اهمیتی ندارد.قرار بود تا آخر مرداد هم طرح‌ها را تحویل بگیرند.

علوی‌زاده: من بخشی از این صحبت را سلیقه شخصی آقای مسافرآستانه می‌دانم. یعنی من صحبت‌هایی می‌کنم، به من قول‌هایی داده می‌شود. راجع به قبل از سال 1398 حرف می‌زنم. راجع به اجرای راز بقا برای سالن سمندریان حرف زدم. اجرای من در سمندریان در سال 1397 کنسل شد و علی شمس تک اجرا رفت. من صحبت‌هایش را کرده بودم و قرار بر اجرا بود.

 یعنی قرار بود تو به جای پاکدل اجرا بروی؟

علوی‌زاده: این ماجرا کنسل شد. بعد از عید کاری آماده کردم که اتفاقاً پویا نویسنده‌اش است. یک‌سال از آن گذشته و برای من خیلی پروژه مهمی است. تحقیق کردیم و رفتیم بالا پایین و بعد من رفتم قبل از سال 1398 که برای 1399 یکی از سالن‌ها را درخواست بدهم. رفتم جواب سر بالا شنیدم. به من گفتند به تو فرم نمی‌دهیم و گفتند تو کی هستی؟ و رفتم و رفتم و نشد.

تئاتر , تئاتر شهر , تماشاخانه ایرانشهر , تئاتر دانشگاهی , تالار مولوی ,

 آخرین باری که رفتی کِی بود؟

علوی‌زاده: تیر ماه بود که رفتم و گفتند ما هیچ درخواستی نمی‌گیریم. آنقدر به من فشار آمد. به هر حال فکر می‌کنم هر آدمی یک ارتباطاتی در زندگی‌اش دارد. ترجیحاً دوست دارم این ارتباطات سالم باشد و به آن ارتباطات هم وصل نشوم. من آنقدر از این ماجرا عصبانی شدم که وصل شدم. با یک نامه بعد از تمام شدن مدت فرم گرفتم؛ در حالی که سه ماه می‌رفتم آنجا و به من فرم نمی‌دادند. به همین خاطر گفتم این برای من داستان می‌شود.

 البته این خیلی خوب است که ما بگوییم چرا گره‌ای که می‌شود با دست بازش کرد می‌رویم سراغ دندان؛ خوب تهش این بود که به شما رو راست می‌گفتند به شما اجرا ‌نمی‌دهیم. این چه کاری است؟

سعیدی: این فرم‌ها هم پروسه‌ای دارد. فرم را تحویل بدهی تا بررسی، مقایسه، سنجیده و در نهایت نتیجه‌گیری شود. شرایط پر کردن فرم‌ها به نظر من خنده‌دار است. اینکه وجود نام سلبریتی در فرم تو مهم می‌شود. فرم باید به نحوی پر شود که کار را رد نکنند و نگویند خوب اسم ندارد و خداحافظ.

علوی‌زاده: اصلاً موقعیت کمدی که برای ما شکل گرفت این بود که گفتیم حالا ما عوامل را چی پر کنیم که نگویند نه چی شد؟ می‌گفتیم این می‌گفت آره خوب بعد زنگ می‌زدم می‌گفتم: آقا من اسم شما را بزنم در فرم؟ می‌پرسید: اجرا کی هست؟ می‌گفتم: یک سال دیگر  می‌گفت: خوب من آن موقع ممکن است نرسم. می‌گفتم: آقا تو را خدا. می‌گفت: بزن؛ خیلی ماراتن هولناکی است. حالا در تئاتر شهر هم  وضعیت دیگری وجود دارد.

تو چرا تئاتر شهر نرفتی؟

علوی‌زاده: من هر بار مراجعه کردم یا پیچونده شدم یا حالا به روال‌های دیگری دچار شدم. حالا پویا خیلی راحت می‌تواند ماجرای تئاتر شهر را بگوید. پویا سال قبل جزء اجراهای برتر دانشجویی بود که باید به هر حال اجرا می‌رفت. سه‌ماه بعد از جشنواره دانشگاهی همه اجرا رفتند به جز پویا.

سعیدی: من از اول نخواستم، جشنواره دانشجویی به من حق دو انتخاب داد و گفت می‌خواهی کجا بروی. من مولوی را دوست نداشتم. یک تجربه‌ای هم در مولوی دارم که کلاً با فضای مولوی حال نمی‌کنم.

 آنجا اجرا رفتی ؟

سعیدی: بله

 چه نمایشی؟

سعیدی: «فلورانس»؛ اما تئاتر شهر را دوست دارم. یعنی بین چیزی که دوست نداری و چیزی که دوست داری قرار می‌گیری. علاوه‌ بر نمایش «لانچر پنج»، «در انتها باد می‌وزد» - که در ساعت مرده در مولوی اجرا شد - و «اهانت به تماشاگر» هم بود که در نوفل‌لوشاتو  اجرا شد، آثاری بودند که در اجرا با مشکل مواجه شدند.

تئاتر , تئاتر شهر , تماشاخانه ایرانشهر , تئاتر دانشگاهی , تالار مولوی ,

 یعنی این پنج کاری که در جشنواره بیست و یکم برگزیده شدند همگی حذف شدند؟

علوی‌زاده: «فرایند» رفت مولوی، «لانچر پنج» یک سال و نیم بعد اجرا شد که دیگر ربطی به جشنواره نداشت و رفت تئاتر شهر. حسام لک با آن وضعیت در مولوی اجرا نرفت و دعوایش شد. «در انتها باد می‌وزد» قرار‌ بود در تئاتر شهر اجرا برود که بعد گفتند بیا پلاتو اجرا و کارگردانش گفت پلاتو اجرا به چه درد من می‌خورد؟ دقیقاً یادم است 10 روز قبل از اجرا به‌ امیر گفتند پنج و نیم مولوی برو. اسم نمایش را هم عوض کردند. «اهانت به تماشاگر» که انقدر سر دواندنش که رفت نوفل‌لوشاتو.

 چرا مولوی اجرا نرفتند؟

علوی‌زاده: انتخابی بود که امیر کرد. آنقدر سر دواندش که گفت من دیگر نمی‌خواهم در این سیستم باشم.

 اما بچه‌هایی که دوره اخیر جشنواره بودند خیلی راحت در مولوی اجرا رفتند.

علوی‌زاده: بچه‌هایی که در جشنواره بودند «است» مولوی اجرا رفته و «گرین‌لند».

سعیدی: مثلاً در همان جشنواره‌ای که ما بودیم کل بخش مسابقه، کل رد شده‌ها، همه اجرا رفتند. فقط دو نمایش اجرا نرفت که یکی «برف» بود که شخص آقای دریابیگی به خاطر لج‌بازی با کار ردش کرد. این خیلی عجیب است. سه بار تو کار را می‌بینی و هر بار جایی از کار را ایراد می‌گیری؟

 مشکل چه بود؟

سعیدی:مشکلات بیشتر ناشی از چیزهایی بود که به گوششان رسیده بود.

 تو گفتی مولوی را نمی‌خواهی و یک سال و نیم منتظر تئاتر شهر ماندی.

سعیدی: بله، چون بخشی از آن  به خاطر خود کار بود که ما بازدید حضوری نداشتیم. گفتند با فیلم موافقیم.

 فیلمی که در جشنواره گرفته شده بود؟

سعیدی:در جشنواره دانشجویی حال آزادی وجود دارد. اما فیلم جشنواره دانشجویی را به تئاتر شهر دادیم. ماجرای تئاتر شهر خیلی دراماتیک بود. فیلم را فرستادند شورای نظارت و در شورای نظارت هم شخص آقای امیری نامه زد که این نمایش غیر قابل‌ اجرا است.

 نمایش امروزت چقدر تغییر کرده است؟

سعیدی: فقط یک عکس و لباس بچه‌ها عوض شده، اما «برف» نسبت به جشنواره دانشجویی خیلی قشنگ‌تر شده  است.

 ایرادات به نظر واهی بودند؟

سعیدی: می‌دانی شبیه به چی است؟ شبیه این است که نمی‌خواهیم به تو اجرا بدهیم.

 الان در این دورهایی که اجرا می‌روی چندبار بهت اصلاحیه زدند؟

سعیدی: یک‌بار اصلاحیه زدند.

 عملاً یعنی نمایش هیچ مشکلی نداشت؟

سعیدی: بله و بخشی هم که ارتش ایراد گرفت را درست کردیم. غیر قابل اجرا به نظرم نمایش «وحشی» است چون فارق از کیفیتش بافتی در اجرا هست که اگر آن را حذف کنیم آن اجرا دیگر اجرای سابق نیست و از  بین می‌رود.

تئاتر , تئاتر شهر , تماشاخانه ایرانشهر , تئاتر دانشگاهی , تالار مولوی ,

 آقای کرمی به من گفت وقتی من به آن تصویر نگاه می‌کرده خودش را دیده است. یک سال و نیم طول می‌کشد و در نهایت به تئاتر شهر می‌روی.

سعیدی: آن هم یک شرایطی دارد. سالن دولتی‌ که البته در مولوی شدیدتر است چرا که یک ذره دستت زیر ساطور است. متعهدند به دانشجو اجرا بدهند که تئاترشهر این را ندارد و چیزی که در جفتشان مشترک است این است که زیر دو هفته به تو زنگ می‌زنند که تو اجرا داری.

علوی‌زاده: برای نسل ما این‌جوری است. برای ما دانشجو‌ها این‌طوری است. برای ما که تئاتر شهر می‌خواهیم برویم، زنگ می‌زنند و می‌گویند آقا این تایم سالن خالی شده. حالا چی اجرا شده است؟ کار بی‌کیفیتی که نتوانسته اجرا برود و نتوانسته همیشگی‌ها را کنار هم جمع کند و ما باید بریم با عشق و اشتیاق جای آن تئاتر اجرا برویم تا اعتباری به تئاتر شهر اضافه کنیم. این فرسایش اتفاقی است که باعث فرسوده شدن نسلی می‌شود که قرار است پوست بیاندازد؛ اگر پارسال این موقع اجرا رفته بود الان کار داشت. من فکر می‌کنم پویا دو سال دانشگاه تمرین نکرده، دو سال از عمرش را وقف آقایان کرده است.

سعیدی: مسئله این است من در این مدت دو سال نمی‌توانستم اجرای جدی بکنم. «افعال بی‌قاعده» را کار کردم که قبلاً هم راجع به‌ آن حرف زدیم. کاری که در مسیر کاری من نبود و خوب قرعه به نام خورد و من اجرا کردم؛ اما مسئله این است که ما بعد از «لانچر پنج» گفتیم باید کاری کنیم و به اجرایمان برسیم که همین اتفاق هم افتاد. من در اجرا بودم که ماگهان به من زنگ زدند و گفتند «افعال بی‌قاعده» را اجرا کن و وزنه سنگینی در دوره‌ای روی دوش من افتاد.

علوی‌زاده: ما از آنهایی نیستیم که هم تئاتر شهر و هم ایرانشهر را با هم ببندیدم.

 اما از پسش برآمدید؟

سعیدی:  بله، نهایتاً آدم قوی‌تر هم می‌شود شدنی است.

 می‌شود اعتماد کرد که توانستی با یک دست عملاً دو تا هندوانه برداری. اینکه هم در تئاتر شهر و هم در ملک باشی. اکثر بچه‌های هر دو گروه جوان بودند و این خودش امتیاز است؛ اما مسأله ناگواری پیش می‌آید.  مدیران سالن‌ها قدرت پیش‌بینی ندارند که این نمایشی که من نگاه می‌کنم اجرا بشود چه خواهد کرد. به همین خاطر نگاه می‌کنند که اسم چه‌کسی هست و البته این در دوره قبل ایرانشهر خیلی شدید بود؛ اما این دوره در ایرانشهر فاجعه‌ای رخ نداده است. یا اینکه در تئاترشهر خیلی از نمایش‌هایی که اجرا می‌شود  تو زرد از آب در می‌آید و وقتی نگاه می‌کنی از خودت می‌پرسی این برای چی دارد اجرا می‌شود. خیلی سالن‌ها را دو اجرایی کردند. تو خودت چقدر نقش مدیریت را در این بلبشوی اجراها پررنگ می‌بینی؟

سعیدی: هر دو سالن چه دولتی و چه خصوصی از یک جا ناشی می‌شوند که دو روی یک سکه‌اند و آن هم سکه پول است که دارد این را می‌چرخاند. دولتی‌ها از این نظر که احتیاجی به آن پول ندارند و خودشان شخصاً ذی‌نفع نیستند، چه بفروشند و چه نفروشند پولشان را می‌گیرند و برایشان فرقی نمی‌کند چه کسی بیاید و چه کسی برود. از آن طرف این ور سکه آنقدر پول بر تمام امور فرمانروایی می‌کند که باعث می‌شود که چه چیزی بگیر و نگیر دارند و آن همیت لازم وجود ندارد. یک مثال سالن خصوصی و یک مثال سالن دولتی می‌زنم چون کار کردم. سالن خصوصی این‌طوری برخورد می‌کند که (من یک داخل گیومه‌ای از آقای شاعری مثال می‌زنم) تو فقط کلمه‌های نمایش و سالن را حذف کن و جایش ادکلن بگذار. اینها را می‌توانی جایش را عوض کنی با هر کالایی که دوست داری. کار اجرای ما در تئاتر شهر تمام شد، هنوز برای تمرین نگفته بودند که کسی بیاد و ما می‌خواستیم تمدید کنیم. آقای شعاعی نشست پشت میز با من و گفت تیوالت را بیار. من تیوالم را باز و نگاه کردم. ما اجرای چهارم‌مان بود تا آخر اجرا فروش رفته بود. صفحه من را دید و گفت من شهرزاد سه را برایت باز می‌کنم. الان «مغازه خودکشی» نمی‌فروشد. او را همین پس‌فردا کنسلش می‌کنم. شما بروید جای آن قرار بگیرید. گفتم که چرا می‌خواهی کاری که تازه شروع شده را تعطیل کنی. گفت الان سه روزش رفته اصلاً مشتری ندارد.

علوی‌زاده: در بند قرارداد می‌زند که می‌توانند قراردادتان را کنسل کنند؛ حتی می‌توانند پولت را هم پس ندهند.

تئاتر , تئاتر شهر , تماشاخانه ایرانشهر , تئاتر دانشگاهی , تالار مولوی ,

سعیدی: در شهرزاد سه تا انتخاب دادند.گفتند قیمت بلیت  35 و 30 و 40.من حداقل را گرفتم که همه بتوانند بپردازند. بعد گفت: بلیت هم می‌گذاریم 55 هزار تومان. گفتم 55 هزارتومان چطوری حساب می‌کنی؟ گفت نمایش کناری تو دارد 75 بلیت می‌فروشد، اگر تو اینجا 35 بگذاری چنین می‌شود. مدام از واژه مشتری استفاده می‌کرد. می‌گفت مشتری می‌آید اینجا می‌گوید این 75 و این 35 است این گران‌تر حتماً بهتر است دیگر، من این را بردارم.

 یعنی اصلاً برایش مهم نیست که چه نمایشی را می‌بیند. قیمت‌هایش را نگاه می‌کند و انتخاب می‌کند. به نظرت این حرفش درست بود؟

علوی‌زاده: نه، در عمل این اتفاق نمی‌افتد. در عمل منظورم از طرف تماشاگر است.

سعیدی: خودشان این را کاملاً اجرا می‌کنند. این را که گفت شماره‌اش را زدم و کلاً با شهرزاد خداحافظی کردم.

 قشقایی و شهرزاد چقدر با هم اختلاف دارند؟

سعیدی :آنجا 123 صندلی هست که سه تای آنها اصلاً دیدی به صحنه ندارند. کلاً 120 صندلی می‌شود.

 یعنی دو برابر؟

سعیدی: این را هم گفت که غمت نباشد 160 نفر را هم چپاندیم در این سالن. یعنی این دید و نگاه زشتی است. من با خودم حل کنم که هیچ وقت شهرزاد نروم.

 در واقع آنها تو را انتخاب کردند نه اینکه تو بروی سراغشان؟ یعنی به جای اینکه دو طرفه باشد کاملاً یک طرفه بود؟

علوی‌زاده: پارسال بحثی پیش آمد که حسین پارسایی را همه کوبیدند از جمله شما. من می‌گویم دم حسین پارسایی گرم که سالن دولتی را اشغال نکرد و به 300 نفر هم دستمزد خوب داد و قیمت بلیت را هم وحشتناک نکند.در سالن شهرزاد اما نمایشی دیدم که در مدت 20 شب بیش از یک میلیارد و 600 میلیون تومان فروخته است و آن هم در سالنی که در ردیف‌های بالایی و گوشه‌ای‌ آن کسی چیزی نمی‌بیند و چیز عجیب و غریبی مثل وحدت نیست. بلیت هم 100، 90، 80 و 70 هزار تومان بود. ما خودمان موجب این موضوع می‌شویم. این مسئله دو جانبه است. سپند که اصلاً جای دیگری است. نمی‌دانم اخیراً سپند رفتی یا نه. از فروش عطر و ادکلن بگیر تا پیج مقوایی با بدترین گرافیک آنجا زده‌ و نوشته‌اند پیچ سپند و منظورشان پیج است. چند ماه آنجا است و حتی اصلاحش نکرده‌اند. اخیراً هم حالی دارند که می‌گویند زیرزمین را می خواهیم راه بندازیم. پلت‌فرمی برای اجرا.

 قرار بود آنجا را آقای افشار برای افتتاح سپند راه‌اندازی کند.

علوی‌زاده: این بحث‌ها بحث‌های مهمی است؛ چون برخی چیزها تجربه است. پویا شاهد جشنواره سال قبل بود. دنبال جای تمرین می‌گشتم و باورت نمی‌شود من با چه برخوردهایی مواجه می‌شدم. درمورد تک‌تک سالن‌ها کار کردم. همین سپند آن موقع سالنشان کولر نداشت و من می‌گفتم آقا وقتی سالنتان خالی است از ساعت 11 شب می‌آیم تا 12 تمرین می‌کنم. به من گفت این کار را بکنی من ساعتی 300 هزار تومان پول تمرین می‌گیرم. 3 میلیون تومان هم پیش بکش. داریم راجع به همین سپند حرف می‌زنیم.آخرش سالنی گرفتم که در آن مهمانی می‌گیرند. من در آنجا چند جلسه تمرین کردم. جایی دیگر هم تمرین کردم خیلی عجیب غریب بود. فکر کن کاری که 50 بازیگر دیالوگ می‌کردند را باید ادای دیالوگ گفتن را درمی‌آوردند؛ چون، سالن شمشیر بازی بود، اردوی بچه‌های 22 بهمن کنسل شده بود و یکی از بچه‌های اردو مانده بود، او ما را قاچاقی داخل سالن می‌برد.  50 نفر قاچاقی می‌رفتند داخل و تمرین تئاتر می‌کردند که تهش روز اجرا در فجر گفتند باید بروید بازبینی که بازیگرت روز اجرای داوری روی صحنه چشمانش سیاهی برود و با بدن پر تب به زمین بیافتد. ته همه اینها هم این است. بگذریم من دوست دارم بر سر سالن‌ها بمانیم که خیلی مهم است. ما دو مجموعه داریم که من و پویای نوعی نه داخلشان هستیم و نه علاقه‌ای داریم برویم داخلشان. اداره تئاتر، خانه تئاتر، انجمن تئاتر.

تئاتر , تئاتر شهر , تماشاخانه ایرانشهر , تئاتر دانشگاهی , تالار مولوی ,

 اینها متفاوتند.

علوی‌زاده: من احساس می‌کنم سهمیه دارند. یعنی اسم‌های کارگردان‌ها را که می‌بینم در ایرانشهر در جاهای دیگر احساس می‌کنم چیزی به اسم سهمیه دارد اتفاق می‌افتد؛ با قربان و صدقه به فرد اجرا می‌دهند. انگار بقای این آدم‌ها در اجرا رفتن است. بعد می‌آیند و غر می‌زنند. حالا اگر تو زمانی اسطوره بودی چرا احساس می‌کنی دستمزدت باید از نوید محمدزاده بیشتر باشد؟ نمی‌خواهد توقع دستمزد بیشتر از نوید داشته باشی. چیکار کردی که انتظار دستمزد بیشتر داری؟ این آدم‌ها کم نیستند. چرا برخی از این آدم‌ها با آثار شکست‌خورده‌اشان پشت هم در بهترین سالن‌های تهران روی صحنه می‌روند.

چقدر ذائقه هنری بر قدرت پیش‌بینی مدیر آن سالن تائیر می‌گذارد؟ شما به هر حال با چند مدیر سالن در ارتباط بودید. مشکلشان کجاست و عیب از چیست؟

علوی‌زاده: مشکلشان این است که تئاتر نمی‌بینند و به شدت بی‌سوادند. این را به جد می‌گویم. این مشکل، مشکل نسل است. مشکل مدیران به عنوان شخص نیست، چون نسلی‌اند که مدام مدیر می‌شوند. این نسل دچار توهمی است که من امیدوارم در آن سن دچارش نشوم. در حالی که من می‌دانم کسی مثل امیر رضا کوهستانی هر وقت ایران باشد از وقتش برای تئاتر دیدن استفاده می‌کند. ماجرا این است که نسلی از تئاتر که متولد دهه 1350 به قبلند، تئاتر نمی‌بینند و در جایی از تئاتر گیر کرده‌اند و پیشرفت نکرده‌اند. نه مخاطب و نه کیفیت دارند و وقتی در مقام مدیر قرار می‌گیرند قدرت پیش‌بینی ندارند. استثنائاتی هم داریم در این آدم‌ها مثلاً حمید پورآذری داریم که تکرار نمی‌شود.

اما حمید پورآذری که مدیر نیست.

علوی‌زاده: از آن نسل دارم مثال می‌زنم.

البته  پورآذری هم یک ذائقه خاصی دارد و نمی‌توانی به کل تئاتر تعمیمش بدهی.

علوی‌زاده: ذائقه خاص چیزی است و به روز بودن چیز دیگری است.

 بدون شک موفقیت امروز عمارت «روبه‌رو» مدیون حضور حمید پورآذری است؛ اما برای تئاتر شهر من چنین برداشتی ندارم.

علوی‌زاده: من می‌گویم خودش قبول نمی‌کند.

به هر حال در دوره‌ای در پروژه‌ قشقایی داشت. عده‌ای با آن پروژه موافق بودند و عده‌ای مخالف. موافقین عموماً‌ از نسل ما بودند چون فرصتی به حساب می‌آمد.

علوی‌زاده: اما از نسل ما هم کسی آنجا اجرا نرفت.

البته سهراب کریمی در قالب گروه علیزاد اجرا رفت یا  مهدی چاکری و نصیر ملکی‌جو مستقل اجرا رفته بود.

ادامه دارد...

انتهای پیام/

منبع : تسنیم/فرهنگی
مطالبی دیگر از منبع خبر
 
نام :
ایمیل :
*نظر :
قوانین ارسال نظر
 • «کسینجر خودخوانده جهان اسلام» چگونه از نظریه «یوگی و دوستان» به تهدید «تکه تکه ک...
 • زندانیان سیاسی پیش از انقلاب بیش از دیگران در پیروزی انقلاب نقش داشته‌اند
 • نشست استانی طرح جامع شهرستان بستان آباد
 • جان بولتون جمهوریخواه، شاه‌مهره دموکرات‌ها
 • اظهارات سخنگوی وزارت خارجه درباره اقدامات این وزارتخانه در خصوص ویروس کرونا
 • گزارش|معامله قرن چیست؛ اشغال کل فلسطین بخش اصلی پروژه صهیونیسم
 • یادداشت| آغاز فازجدید حرکت ضدآمریکایی در منطقه با معامله قرن
 • گزارش| 5 ویژگی «حسن تقی‌زاده»؛ از خودباختگی به غرب تا خدمت به دیکتاتوری
 • در انتظار تایید وزارت و کمیته و واکنش ورزشکاران/ رونمایی از طرح لباس ایران در ال...
 • قلعه‌نویی در دوراهی سپاهان و تیم ملی! (عکس)
 • شروع توفانی با ایستگاهی وریا و گل دیاباته؛/ گزارش زنده؛ الریان 0- استقلال 1
 • نتیجه زنده/ الریان قطر صفر - استقلال ایران یک
 • صالحی امیری: هیچ‌کدام از ورزشکاران مهاجرت کننده ما رویکرد سیاسی ندارند
 • فرناندینیو بعد از تمدید قرارداد: می‌خواهم به موفقیتم در منچسترسیتی ادامه دهم
 • داوری جشنواره تئاتر فجر چگونه است؟/آخرین اخبار از فیلم جدید ابراهیم حاتمی‌کیا
 • عرضه ۴۷۰ هزار تن از محصولات پتروشیمی شهید تندگویان در فرابورس
 • رزمندگان بدون مرز
 • اقدامات وزارت امور خارجه درخصوص ویروس کرونا
 • محدودیت‌های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران
 • نمازخانه‌ای خاص برای عبادت در اندونزی (فیلم)
 • عصمت ویژگی ممتاز حضرت فاطمه زهرا (س) است
 • تظاهرات مردم فلسطین علیه معامله قرن
 • شهر معمرة النعمان آزاد شد
 • از حریم ژئوپارک اطلاع دقیقی نداریم/ لزوم تعیین حریم و تبیین ضوابط حریم برای ژئوس...
 • پیشنهاد ظریف برای برگزاری جلسه مشترک وزرای خارجه، بهداشت، گردشگری و راه در مورد...
 • یاس کبود ،سوگنامه شهادت حضرت فاطمه (س)
 • فرماندار دماوند: انتخابات اولویت است اما از دیگر خدمات غافل نشویم
 • کوهنوردان از صعود به ارتفاعات اردبیل خودداری کنند
 • تفرج در حاشیه استخر یخ بسته ائل گلی تبریز
 • استاندار البرز: اجازه تعطیلی صنایع را نخواهیم داد
 • کوهنوردان از صعود به ارتفاعات خودداری کنند
 • اصفهان| بیانیه دیده‌بان شفافیت در آستانه انتخابات مجلس؛ اتاق شیشه‌ای مفسدان ظاهر...
 • برنامه‌ عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) در آستان امامزاده علی بن باقر(ع) کاشان اعلام...
 • تظاهرات اهالی غزه علیه "معامله قرن"/ آتش زدن عکس ترامپ و پرچم...
 • با اعلام نفرات مورد نظر برای بازی با السیلیه/ ترکیب شهرخودرو؛ همان تیم برنده این...
 • حضور در تمرین به تاخیر افتاد؛/ استوکس؛ سورپرایز پرسپولیس برای دربی
 • کوهنوردان ارتش به قله برف انبار استان قم صعود کردند
 • مسئولیت مستقیم سرویس مدارس بر عهده استانداری است
 • افرادی که امشب برای نخستین بار یارانه معیشتی می‌گیرند
 • ترکیب شهرخودرو برای بازی با السیلیه اعلام شد
 • وضعیت بازار میوه تره بار در زمستان ۹۸ / موز گران شد
 • سومار لرزید/ تخلفات انتخاباتی و تبلیغاتی رصد می‌شود/ امیر تتلو خواننده زیرزمینی...
 • زنده ماندن مرد هندی پس از حمله ببر به او (فیلم)
 • انتقاد معاون استاندار آذربایجان شرقی از حوادث ورزشگاه آزادی: با توهین به اقوام ب...
 • تالاب «کانی‌برازان» مهاباد یخ بست (+عکس)
 • استفاده از مانکن زنده در ویترین فروشگاه‌های تهران ممنوع است
 • بیکاری صفر در شرق اصفهان به دلیل جاری شدن زاینده رود
 • تورم در استان های ایران / کمترین و بیشترین تورم کدام هستند؟
 • شورای‌عالی اصلاح‌طلبان: نمی‌توانیم زینت المجالس انتخابات باشیم
 • مشاوره شغلی بر اساس تیپ شخصیتی: شغل مناسب خود را کشف کنید
 • سازمان هواپیمایی: پوزش می‌طلبیم/ تحت فشار و توصیه‌ای برای کتمان واقعیت نبودیم
 • ظریف: داغدار اندوه بزرگی هستم که وطن را فرا گرفته است
 • عضو مجلس خبرگان رهبری: با حرمت جان و آبروی ملت چه کردیم؟
 • پمپئو: در کنار مردم ایران می‌مانیم!
 • پیام توئیتری ترامپ در حمایت از ناآرامی‌ها در ایران
 • مرکل: عاملان حادثه سقوط هواپیما در ایران مجازات شوند
 • شوک بزرگ| چرا درباره علت سقوط هواپیمای اوکراینی پنهان‌کاری شد؟
 • جان باختن دانشجویان پزشکی ایرانی در سقوط هواپیمای اوکراینی
 • همسر و فرزند یک نویسنده ایرانی در میان جان‌باختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی
 • ریزش سنگین بورس های منطقه
 • پیکر سردار سپهبد شهید سلیمانی به خاک سپرده شد
 • «انتقام سخت» ایران آغاز شد/ شلیک ده‌ها موشک به پایگاه آمریکایی «عین الاسد»
 • حمله موشکی سپاه به دو پایگاه آمریکا در عراق (عکس + فیلم) / پنتاگون: شلیک بیش از...
 • گلشیفته فراهانی: درباره ایران رویابافی نمی‌کنم
 • اروپا از «مکانیسم ماشه» استفاده نکرد
 • الجبیر: تجاوزهای ایران دیگر قابل تحمل نیست
 • عجله نکنید؛ ذخیره ۶ ماهه‌ی سهمیه‌ی بنزین آبان‌ماه
 • روحانی: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم است
 • وقتی همه خواب بودیم؛ آقای دولت چرا نیمه‌شب؟
 • جزئیات طرح حمایتی دولت برای جبران گرانیِ بنزین
 • سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان
 • ترامپ: ایران در حال غنی‌سازی بوده و هست!
 • زیباکلام: رئیس‌جمهورِ نظامی معجزه نمی‌کند
 • واردات کالاهایی که امکان تولید داخلی آنها وجود دارد، ممنوع شد
 • قطع پرواز ماهان به ایتالیا به دلیل فشار آمریکا
 • اپل، کاربران آیفون را تهدید به قطع اینترنت کرد
 • خدمات بانکی امشب قطع می‌شوند
 • اینستاگرام، تبلیغات لاغری و زیبایی را محدود می‌کند
 • سلحشوری: بهای حمایت از حرف مردم را می‌پردازم
 • ترامپ: نیازی به گزینه نظامی در برابر ایران نیست
 • خزانه‌داری آمریکا بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و یک شرکت ایرانی را تحریم کرد
 • سیدحسن نصرالله: ترامپ برای دیدار با روحانی التماس می‌کند/ حمله به دو میدان نفتی...
 • «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی آمریکا شد
 • اسامی داوران هفته چهارم لیگ برتر/ بنیادی‌فر دربی ۹۰ را سوت می‌زند
 • روحانی: عربستان از این حمله درس بگیرد
 • ترامپ با طرحِ حمله به ایران مخالفت کرد
 • جزئیات بازداشت سه شهروند استرالیایی در ایران
 • رئیسی لیست اموال خود را به رهبری اعلام کرد
 • رهبری: در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم
 • اتحادیه عرب: تهران، فرمان حمله به آرامکو را داد!
 • مصرف لبنیاتِ ایرانی‌ها، فقط ۱۸درصدِ استاندارد!
 • حاجی‌زاده: پهپاد آمریکایی، آتش‌به‌اختیار ساقط شد
 • آمریکا، ایران را متهمِ حمله به عربستان کرد
 • شایعه مضحک؛ ایران مستعمره چین می‌شود
 • کانادا اموال ایران را به قربانیان تروریسم داد
 • اسدالله عسگراولادی درگذشت
 • نوبخت: لایحه بودجه سال ۹۹ تاخیر نخواهد داشت
 • ایران و مذاکرات جاری با اروپا؛ آقای روحانی! مراقب باش
 • احمدی‌نژاد: درمورد کاندیداتوری در انتخابات، از نظرات مردم تبعیت می کنم / اگر من...
 • روحانی: هیچ تصمیمی برای مذاکره با آمریکا نداریم
 • ۵ پوزیشن شب زفاف برای اینکه درد نکشید!
 • همراه با افتخار آفرینان، نشاط جهانداری ،خلبان دوم شرکت هواپیمایی زاگرس
 • بهترین پوزیشن تحریک نقطه جی کدام است؟
 • معرفی ۶ پوزیشن رابطه جنسی مخصوص زنان چاق
 • فعال شدن سامانه ثبت اعتراض بسته حمایت معیشتی/ مراحل درج کد رهگیری در سامانه hema...
 • معرفی انواع کاکتوس
 • افشای حقه پیشگوی برنامه «عصر جدید»!
 • توقف کامل خودروها در 2 بزرگراه تهران
 • عوارض و فوائد خوردن واژن زن
 • آغاز ثبت نام پایه هفتمی‌ها در مدارس شاهد از شنبه
 • اتو کردن کت و شلوار مردانه خود را درست و اصولی انجام دهید
 • دکوراسیون ایرانی؛ خانه شیک سحر با وسایل ایرانی
 • جنایت هولناک مرد بوکسور در شرق تهران
 • کارنامه آزمون دکتری دانشگاه آزاد منتشر شد
 • فاطمه دانش پژوه، همسر سید احمد خمینی
 • قیمت و راهنمای خرید میز عسلی و میز جلو مبلی ارزان، سلطنتی و سفید
 • ۵۰ مدل میز آرایش برای یک اتاق خواب رویایی
 • آموزش دوخت پتوی پارچه‌ای تکه دوزی شده برای کودکان به همراه الگو
 • آموزش دوخت سبد پارچه‌ای ساده و زیبا برای استفاده در منزل
 • بهترین فیلم‌های هالیوودی با موضوع قاتلین زنجیره‌ای
 • مکان‌های دیدنی تهران در نوروز؛ تهرانگردی بدون ترافیک
 • تکنیک های تحریک کلیتوریس برای رسیدن به ارگاسم
 • آواز پسر ۱۳ ساله «عصر جدید» را ترکاند!
 • دکوراسیون خانه عروس؛ خانه گرم و مدرن مهتاب در اندیشه!
 • مصدومیت شدید دختر نینجا در فینال «عصر جدید»
 • بهترین پوزیشن برای اولین دخول و داشتن شبی رویایی!
 • رابطه جنسی بدون دخول در دوران عقد؛ چگونه نامزدم را ارضا کنم؟
 • مضرات و خواص آب منی برای مردان و زنان
 • توقف تاتنهام در شب مصدومیت دلخراش هافبک پرتغالی (عکس)
 • مدل و قیمت حراج مبل راحتی، مبل کلاسیک و مبل استیل
 • لحظه مرگ شرکت‌کننده «عصر جدید» روی آنتن زنده تلویزیون!
 • نگاهی به بهترین فیلم‌های جکی چان؛ چشم بادامیِ پرحاشیه!
 • گلچین مداحی محمدحسین پویانفر دهه اول محرم ۹۷
 • دکوراسیون قهوه‌ای و سبز، رنگ‌های طبیعت در چیدمان منزل سارا
 • مرکز مشاوران قوه قضاییه از متقاضیان پروانه مشاوره خانواده ثبت نام می‌کند
 • روایت مادر شهیده فائزه منصوری از عدم تمایل دخترش برای ازدواج با ریگی
 • تست TIBC آزمایش خون چیست و مقدار نرمال آن چقدر است؟
 • اولین تصاویر از تکه‌های بدن خاشقجی (18+)
 • معرفی انواع کاکتوس
 • بازی های جنسی با همسر و ایجاد تنوع در رابطه زناشویی
 • ماجرای زوج اینستاگرامی برنامه «وقتشه» چیست?
 • خارش ژوک (خارش کشاله ران) چیست، درمان آن چگونه است؟
 • دو استاد تربیت مدرس اخراج شدند/بازگشت استاد خاطی را به صلاح دانشگاه نمی‌دانم
 • هفت مدل پالتو و کاپشن زنانه که امسال مد روز خواهند بود
 • ماجرای فیلم منتسب به استاندار سابق چه بود؟
 • تکذیب کمبود آنژیوکت در بیمارستان‌ها
 • درگیری پلیس تهران با سارقان مسلح در خیابان جمهوری / 3 سارق دستگیر و 1 نفر مجروح...
 • 5 کشته در تصادف جاده ایلام به مهران (+عکس)
 • استفاده از تجربیات جهانی در حوزه مرمت ضروری است
 • اس ام اس پنج شنبه آخر سال
 • ۵ پوزیشن شب زفاف برای اینکه درد نکشید!
 • معرفی ۶ پوزیشن رابطه جنسی مخصوص زنان چاق
 • بهترین پوزیشن تحریک نقطه جی کدام است؟
 • فعال شدن سامانه ثبت اعتراض بسته حمایت معیشتی/ مراحل درج کد رهگیری در سامانه hemayat.mcls.gov.ir
 • توقف کامل خودروها در 2 بزرگراه تهران
 • کارنامه آزمون دکتری دانشگاه آزاد منتشر شد
 • اتو کردن کت و شلوار مردانه خود را درست و اصولی انجام دهید
 • همراه با افتخار آفرینان، نشاط جهانداری ،خلبان دوم شرکت هواپیمایی زاگرس
 • معرفی انواع کاکتوس
 • مکان‌های دیدنی تهران در نوروز؛ تهرانگردی بدون ترافیک
 • تکنیک های تحریک کلیتوریس برای رسیدن به ارگاسم
 • عوارض و فوائد خوردن واژن زن
 • توقف تاتنهام در شب مصدومیت دلخراش هافبک پرتغالی (عکس)
 • قیمت و راهنمای خرید میز عسلی و میز جلو مبلی ارزان، سلطنتی و سفید
 • آغاز ثبت نام پایه هفتمی‌ها در مدارس شاهد از شنبه
 • مضرات و خواص آب منی برای مردان و زنان
 • رابطه جنسی بدون دخول در دوران عقد؛ چگونه نامزدم را ارضا کنم؟
 • مدل و قیمت حراج مبل راحتی، مبل کلاسیک و مبل استیل
 • بهترین پوزیشن برای اولین دخول و داشتن شبی رویایی!
 • ۵۰ مدل میز آرایش برای یک اتاق خواب رویایی
 • بازی های جنسی با همسر و ایجاد تنوع در رابطه زناشویی
 • بهترین فیلم‌های هالیوودی با موضوع قاتلین زنجیره‌ای
 • آموزش دوخت پتوی پارچه‌ای تکه دوزی شده برای کودکان به همراه الگو
 • مدل، قیمت و خرید تخت خواب کودک، تخت نوزاد و نوجوان
 • 3 کشته در تصادف رانندگی در خلخال اردبیل
 • دکوراسیون خانه عروس؛ خانه گرم و مدرن مهتاب در اندیشه!
 • آموزش دوخت سبد پارچه‌ای ساده و زیبا برای استفاده در منزل
 • مراسم ختم معاون سازمان انرژی اتمی برگزار شد
 • یک پیشنهاد برای یک سنگ قبر
 • روایت متفاوت صداوسیما از منزل نیکتا اسفندانی
 • گلچین مداحی محمدحسین پویانفر دهه اول محرم ۹۷
 • مستر تیستر؛ بشقاب شهرت با سُس فحش و ناسزا
 • روایت مادر شهیده فائزه منصوری از عدم تمایل دخترش برای ازدواج با ریگی
 • هفت مدل پالتو و کاپشن زنانه که امسال مد روز خواهند بود
 • خارش ژوک (خارش کشاله ران) چیست، درمان آن چگونه است؟
 • دکوراسیون ایرانی؛ خانه شیک سحر با وسایل ایرانی
 • دکوراسیون قهوه‌ای و سبز، رنگ‌های طبیعت در چیدمان منزل سارا
 • نگاهی به بهترین فیلم‌های جکی چان؛ چشم بادامیِ پرحاشیه!
 • «تاریخ تحلیلی جنگ ایران و عراق» پرفروش‌ترین کتاب مرکز اسناد دفاع مقدس/ با ۲۰ درصد تخفیف کتاب‌ها را عرضه می‌کنیم
 • تست TIBC آزمایش خون چیست و مقدار نرمال آن چقدر است؟
 • جدیدترین مدل‌های مبلمان و مبل سلطنتی، پرنس، سورنا و سرمه‌ای، شیک جدید
 • قیمت و خرید تخت خواب دو نفره، یک نفره و تخت دو طبقه
 • مدل موی مردانه برای مو‌های کم پشت
 • پوزیشن های رابطه جنسی مخصوص مردان بیمار
 • رونمایی از پرتراکم‌ترین چمن مصنوعی کشور در زمین‌های فوتبال
 • دورهمی پرنسس‌های دیزنی در انیمیشن جدید «رالف خرابکار»
 • تکذیب کمبود آنژیوکت در بیمارستان‌ها
 • بهترین فیلم‌های مربوط به جنگ جهانی دوم
 • آیت الله مکارم شیرازی: عزاداران حسینی بجای قمه زنی، خون خود را به مراکز انتقال خون اهدا کنند/مداحان اشعار نامناسب استفاده نکنند
 • اعلام جزئیات وام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن
 • «کسینجر خودخوانده جهان اسلام» چگونه از نظریه «یوگی و دوستان» به تهدید «تکه تکه ک...
 • زندانیان سیاسی پیش از انقلاب بیش از دیگران در پیروزی انقلاب نقش داشته‌اند
 • نشست استانی طرح جامع شهرستان بستان آباد
 • جان بولتون جمهوریخواه، شاه‌مهره دموکرات‌ها
 • اظهارات سخنگوی وزارت خارجه درباره اقدامات این وزارتخانه در خصوص ویروس کرونا
 • گزارش|معامله قرن چیست؛ اشغال کل فلسطین بخش اصلی پروژه صهیونیسم
 • یادداشت| آغاز فازجدید حرکت ضدآمریکایی در منطقه با معامله قرن
 • گزارش| 5 ویژگی «حسن تقی‌زاده»؛ از خودباختگی به غرب تا خدمت به دیکتاتوری
 • در انتظار تایید وزارت و کمیته و واکنش ورزشکاران/ رونمایی از طرح لباس ایران در ال...
 • قلعه‌نویی در دوراهی سپاهان و تیم ملی! (عکس)
 • شروع توفانی با ایستگاهی وریا و گل دیاباته؛/ گزارش زنده؛ الریان 0- استقلال 1
 • نتیجه زنده/ الریان قطر صفر - استقلال ایران یک
 • صالحی امیری: هیچ‌کدام از ورزشکاران مهاجرت کننده ما رویکرد سیاسی ندارند
 • فرناندینیو بعد از تمدید قرارداد: می‌خواهم به موفقیتم در منچسترسیتی ادامه دهم
 • داوری جشنواره تئاتر فجر چگونه است؟/آخرین اخبار از فیلم جدید ابراهیم حاتمی‌کیا
 • عرضه ۴۷۰ هزار تن از محصولات پتروشیمی شهید تندگویان در فرابورس
 • رزمندگان بدون مرز
 • اقدامات وزارت امور خارجه درخصوص ویروس کرونا
 • محدودیت‌های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران
 • نمازخانه‌ای خاص برای عبادت در اندونزی (فیلم)
 • عصمت ویژگی ممتاز حضرت فاطمه زهرا (س) است
 • تظاهرات مردم فلسطین علیه معامله قرن
 • شهر معمرة النعمان آزاد شد
 • از حریم ژئوپارک اطلاع دقیقی نداریم/ لزوم تعیین حریم و تبیین ضوابط حریم برای ژئوس...
 • پیشنهاد ظریف برای برگزاری جلسه مشترک وزرای خارجه، بهداشت، گردشگری و راه در مورد...
 • یاس کبود ،سوگنامه شهادت حضرت فاطمه (س)
 • فرماندار دماوند: انتخابات اولویت است اما از دیگر خدمات غافل نشویم
 • کوهنوردان از صعود به ارتفاعات اردبیل خودداری کنند
 • تفرج در حاشیه استخر یخ بسته ائل گلی تبریز
 • استاندار البرز: اجازه تعطیلی صنایع را نخواهیم داد
 • کوهنوردان از صعود به ارتفاعات خودداری کنند
 • اصفهان| بیانیه دیده‌بان شفافیت در آستانه انتخابات مجلس؛ اتاق شیشه‌ای مفسدان ظاهر...
 • برنامه‌ عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) در آستان امامزاده علی بن باقر(ع) کاشان اعلام...
 • تظاهرات اهالی غزه علیه "معامله قرن"/ آتش زدن عکس ترامپ و پرچم...
 • با اعلام نفرات مورد نظر برای بازی با السیلیه/ ترکیب شهرخودرو؛ همان تیم برنده این...
 • حضور در تمرین به تاخیر افتاد؛/ استوکس؛ سورپرایز پرسپولیس برای دربی
 • کوهنوردان ارتش به قله برف انبار استان قم صعود کردند
 • مسئولیت مستقیم سرویس مدارس بر عهده استانداری است
 • افرادی که امشب برای نخستین بار یارانه معیشتی می‌گیرند
 • ترکیب شهرخودرو برای بازی با السیلیه اعلام شد
 • وضعیت بازار میوه تره بار در زمستان ۹۸ / موز گران شد
 • سومار لرزید/ تخلفات انتخاباتی و تبلیغاتی رصد می‌شود/ امیر تتلو خواننده زیرزمینی...
 • زنده ماندن مرد هندی پس از حمله ببر به او (فیلم)
 • انتقاد معاون استاندار آذربایجان شرقی از حوادث ورزشگاه آزادی: با توهین به اقوام ب...
 • تالاب «کانی‌برازان» مهاباد یخ بست (+عکس)
 • استفاده از مانکن زنده در ویترین فروشگاه‌های تهران ممنوع است
 • بیکاری صفر در شرق اصفهان به دلیل جاری شدن زاینده رود
 • تورم در استان های ایران / کمترین و بیشترین تورم کدام هستند؟
 • شورای‌عالی اصلاح‌طلبان: نمی‌توانیم زینت المجالس انتخابات باشیم
 • مشاوره شغلی بر اساس تیپ شخصیتی: شغل مناسب خود را کشف کنید
 • سازمان هواپیمایی: پوزش می‌طلبیم/ تحت فشار و توصیه‌ای برای کتمان واقعیت نبودیم
 • ظریف: داغدار اندوه بزرگی هستم که وطن را فرا گرفته است
 • عضو مجلس خبرگان رهبری: با حرمت جان و آبروی ملت چه کردیم؟
 • پمپئو: در کنار مردم ایران می‌مانیم!
 • پیام توئیتری ترامپ در حمایت از ناآرامی‌ها در ایران
 • مرکل: عاملان حادثه سقوط هواپیما در ایران مجازات شوند
 • شوک بزرگ| چرا درباره علت سقوط هواپیمای اوکراینی پنهان‌کاری شد؟
 • جان باختن دانشجویان پزشکی ایرانی در سقوط هواپیمای اوکراینی
 • همسر و فرزند یک نویسنده ایرانی در میان جان‌باختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی
 • ریزش سنگین بورس های منطقه
 • پیکر سردار سپهبد شهید سلیمانی به خاک سپرده شد
 • «انتقام سخت» ایران آغاز شد/ شلیک ده‌ها موشک به پایگاه آمریکایی «عین الاسد»
 • حمله موشکی سپاه به دو پایگاه آمریکا در عراق (عکس + فیلم) / پنتاگون: شلیک بیش از...
 • گلشیفته فراهانی: درباره ایران رویابافی نمی‌کنم
 • اروپا از «مکانیسم ماشه» استفاده نکرد
 • الجبیر: تجاوزهای ایران دیگر قابل تحمل نیست
 • عجله نکنید؛ ذخیره ۶ ماهه‌ی سهمیه‌ی بنزین آبان‌ماه
 • روحانی: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم است
 • وقتی همه خواب بودیم؛ آقای دولت چرا نیمه‌شب؟
 • جزئیات طرح حمایتی دولت برای جبران گرانیِ بنزین
 • سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان
 • ترامپ: ایران در حال غنی‌سازی بوده و هست!
 • زیباکلام: رئیس‌جمهورِ نظامی معجزه نمی‌کند
 • واردات کالاهایی که امکان تولید داخلی آنها وجود دارد، ممنوع شد
 • قطع پرواز ماهان به ایتالیا به دلیل فشار آمریکا
 • اپل، کاربران آیفون را تهدید به قطع اینترنت کرد
 • خدمات بانکی امشب قطع می‌شوند
 • اینستاگرام، تبلیغات لاغری و زیبایی را محدود می‌کند
 • سلحشوری: بهای حمایت از حرف مردم را می‌پردازم
 • ترامپ: نیازی به گزینه نظامی در برابر ایران نیست
 • خزانه‌داری آمریکا بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و یک شرکت ایرانی را تحریم کرد
 • سیدحسن نصرالله: ترامپ برای دیدار با روحانی التماس می‌کند/ حمله به دو میدان نفتی...
 • «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی آمریکا شد
 • اسامی داوران هفته چهارم لیگ برتر/ بنیادی‌فر دربی ۹۰ را سوت می‌زند
 • روحانی: عربستان از این حمله درس بگیرد
 • ترامپ با طرحِ حمله به ایران مخالفت کرد
 • جزئیات بازداشت سه شهروند استرالیایی در ایران
 • رئیسی لیست اموال خود را به رهبری اعلام کرد
 • رهبری: در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم
 • اتحادیه عرب: تهران، فرمان حمله به آرامکو را داد!
 • مصرف لبنیاتِ ایرانی‌ها، فقط ۱۸درصدِ استاندارد!
 • حاجی‌زاده: پهپاد آمریکایی، آتش‌به‌اختیار ساقط شد
 • آمریکا، ایران را متهمِ حمله به عربستان کرد
 • شایعه مضحک؛ ایران مستعمره چین می‌شود
 • کانادا اموال ایران را به قربانیان تروریسم داد
 • اسدالله عسگراولادی درگذشت
 • نوبخت: لایحه بودجه سال ۹۹ تاخیر نخواهد داشت
 • ایران و مذاکرات جاری با اروپا؛ آقای روحانی! مراقب باش
 • احمدی‌نژاد: درمورد کاندیداتوری در انتخابات، از نظرات مردم تبعیت می کنم / اگر من...
 • روحانی: هیچ تصمیمی برای مذاکره با آمریکا نداریم
 • ۵ پوزیشن شب زفاف برای اینکه درد نکشید!
 • همراه با افتخار آفرینان، نشاط جهانداری ،خلبان دوم شرکت هواپیمایی زاگرس
 • بهترین پوزیشن تحریک نقطه جی کدام است؟
 • معرفی ۶ پوزیشن رابطه جنسی مخصوص زنان چاق
 • فعال شدن سامانه ثبت اعتراض بسته حمایت معیشتی/ مراحل درج کد رهگیری در سامانه hema...
 • معرفی انواع کاکتوس
 • افشای حقه پیشگوی برنامه «عصر جدید»!
 • توقف کامل خودروها در 2 بزرگراه تهران
 • عوارض و فوائد خوردن واژن زن
 • آغاز ثبت نام پایه هفتمی‌ها در مدارس شاهد از شنبه
 • اتو کردن کت و شلوار مردانه خود را درست و اصولی انجام دهید
 • جنایت هولناک مرد بوکسور در شرق تهران
 • دکوراسیون ایرانی؛ خانه شیک سحر با وسایل ایرانی
 • فاطمه دانش پژوه، همسر سید احمد خمینی
 • کارنامه آزمون دکتری دانشگاه آزاد منتشر شد
 • قیمت و راهنمای خرید میز عسلی و میز جلو مبلی ارزان، سلطنتی و سفید
 • ۵۰ مدل میز آرایش برای یک اتاق خواب رویایی
 • آموزش دوخت پتوی پارچه‌ای تکه دوزی شده برای کودکان به همراه الگو
 • آموزش دوخت سبد پارچه‌ای ساده و زیبا برای استفاده در منزل
 • بهترین فیلم‌های هالیوودی با موضوع قاتلین زنجیره‌ای
 • مکان‌های دیدنی تهران در نوروز؛ تهرانگردی بدون ترافیک
 • تکنیک های تحریک کلیتوریس برای رسیدن به ارگاسم
 • آواز پسر ۱۳ ساله «عصر جدید» را ترکاند!
 • مصدومیت شدید دختر نینجا در فینال «عصر جدید»
 • دکوراسیون خانه عروس؛ خانه گرم و مدرن مهتاب در اندیشه!
 • توقف تاتنهام در شب مصدومیت دلخراش هافبک پرتغالی (عکس)
 • بهترین پوزیشن برای اولین دخول و داشتن شبی رویایی!
 • رابطه جنسی بدون دخول در دوران عقد؛ چگونه نامزدم را ارضا کنم؟
 • مضرات و خواص آب منی برای مردان و زنان
 • لحظه مرگ شرکت‌کننده «عصر جدید» روی آنتن زنده تلویزیون!
 • مدل و قیمت حراج مبل راحتی، مبل کلاسیک و مبل استیل
 • نگاهی به بهترین فیلم‌های جکی چان؛ چشم بادامیِ پرحاشیه!
 • گلچین مداحی محمدحسین پویانفر دهه اول محرم ۹۷
 • دکوراسیون قهوه‌ای و سبز، رنگ‌های طبیعت در چیدمان منزل سارا
 • روایت مادر شهیده فائزه منصوری از عدم تمایل دخترش برای ازدواج با ریگی
 • مرکز مشاوران قوه قضاییه از متقاضیان پروانه مشاوره خانواده ثبت نام می‌کند
 • تست TIBC آزمایش خون چیست و مقدار نرمال آن چقدر است؟
 • اولین تصاویر از تکه‌های بدن خاشقجی (18+)
 • معرفی انواع کاکتوس
 • ماجرای زوج اینستاگرامی برنامه «وقتشه» چیست?
 • بازی های جنسی با همسر و ایجاد تنوع در رابطه زناشویی
 • خارش ژوک (خارش کشاله ران) چیست، درمان آن چگونه است؟
 • دو استاد تربیت مدرس اخراج شدند/بازگشت استاد خاطی را به صلاح دانشگاه نمی‌دانم
 • ماجرای فیلم منتسب به استاندار سابق چه بود؟
 • استفاده از تجربیات جهانی در حوزه مرمت ضروری است
 • هفت مدل پالتو و کاپشن زنانه که امسال مد روز خواهند بود
 • درگیری پلیس تهران با سارقان مسلح در خیابان جمهوری / 3 سارق دستگیر و 1 نفر مجروح...
 • تکذیب کمبود آنژیوکت در بیمارستان‌ها
 • 5 کشته در تصادف جاده ایلام به مهران (+عکس)
 • اس ام اس پنج شنبه آخر سال
 • ۵ پوزیشن شب زفاف برای اینکه درد نکشید!
 • معرفی ۶ پوزیشن رابطه جنسی مخصوص زنان چاق
 • بهترین پوزیشن تحریک نقطه جی کدام است؟
 • فعال شدن سامانه ثبت اعتراض بسته حمایت معیشتی/ مراحل درج کد رهگیری در سامانه hemayat.mcls.gov.ir
 • توقف کامل خودروها در 2 بزرگراه تهران
 • کارنامه آزمون دکتری دانشگاه آزاد منتشر شد
 • اتو کردن کت و شلوار مردانه خود را درست و اصولی انجام دهید
 • معرفی انواع کاکتوس
 • همراه با افتخار آفرینان، نشاط جهانداری ،خلبان دوم شرکت هواپیمایی زاگرس
 • مکان‌های دیدنی تهران در نوروز؛ تهرانگردی بدون ترافیک
 • تکنیک های تحریک کلیتوریس برای رسیدن به ارگاسم
 • توقف تاتنهام در شب مصدومیت دلخراش هافبک پرتغالی (عکس)
 • عوارض و فوائد خوردن واژن زن
 • آغاز ثبت نام پایه هفتمی‌ها در مدارس شاهد از شنبه
 • قیمت و راهنمای خرید میز عسلی و میز جلو مبلی ارزان، سلطنتی و سفید
 • مدل و قیمت حراج مبل راحتی، مبل کلاسیک و مبل استیل
 • مضرات و خواص آب منی برای مردان و زنان
 • رابطه جنسی بدون دخول در دوران عقد؛ چگونه نامزدم را ارضا کنم؟
 • بهترین پوزیشن برای اولین دخول و داشتن شبی رویایی!
 • ۵۰ مدل میز آرایش برای یک اتاق خواب رویایی
 • بازی های جنسی با همسر و ایجاد تنوع در رابطه زناشویی
 • بهترین فیلم‌های هالیوودی با موضوع قاتلین زنجیره‌ای
 • مدل، قیمت و خرید تخت خواب کودک، تخت نوزاد و نوجوان
 • آموزش دوخت پتوی پارچه‌ای تکه دوزی شده برای کودکان به همراه الگو
 • 3 کشته در تصادف رانندگی در خلخال اردبیل
 • مراسم ختم معاون سازمان انرژی اتمی برگزار شد
 • دکوراسیون خانه عروس؛ خانه گرم و مدرن مهتاب در اندیشه!
 • آموزش دوخت سبد پارچه‌ای ساده و زیبا برای استفاده در منزل
 • یک پیشنهاد برای یک سنگ قبر
 • روایت متفاوت صداوسیما از منزل نیکتا اسفندانی
 • گلچین مداحی محمدحسین پویانفر دهه اول محرم ۹۷
 • مستر تیستر؛ بشقاب شهرت با سُس فحش و ناسزا
 • روایت مادر شهیده فائزه منصوری از عدم تمایل دخترش برای ازدواج با ریگی
 • هفت مدل پالتو و کاپشن زنانه که امسال مد روز خواهند بود
 • خارش ژوک (خارش کشاله ران) چیست، درمان آن چگونه است؟
 • دکوراسیون قهوه‌ای و سبز، رنگ‌های طبیعت در چیدمان منزل سارا
 • نگاهی به بهترین فیلم‌های جکی چان؛ چشم بادامیِ پرحاشیه!
 • «تاریخ تحلیلی جنگ ایران و عراق» پرفروش‌ترین کتاب مرکز اسناد دفاع مقدس/ با ۲۰ درصد تخفیف کتاب‌ها را عرضه می‌کنیم
 • دکوراسیون ایرانی؛ خانه شیک سحر با وسایل ایرانی
 • تست TIBC آزمایش خون چیست و مقدار نرمال آن چقدر است؟
 • جدیدترین مدل‌های مبلمان و مبل سلطنتی، پرنس، سورنا و سرمه‌ای، شیک جدید
 • قیمت و خرید تخت خواب دو نفره، یک نفره و تخت دو طبقه
 • مدل موی مردانه برای مو‌های کم پشت
 • رونمایی از پرتراکم‌ترین چمن مصنوعی کشور در زمین‌های فوتبال
 • پوزیشن های رابطه جنسی مخصوص مردان بیمار
 • آیت الله مکارم شیرازی: عزاداران حسینی بجای قمه زنی، خون خود را به مراکز انتقال خون اهدا کنند/مداحان اشعار نامناسب استفاده نکنند
 • دورهمی پرنسس‌های دیزنی در انیمیشن جدید «رالف خرابکار»
 • تکذیب کمبود آنژیوکت در بیمارستان‌ها
 • بهترین فیلم‌های مربوط به جنگ جهانی دوم
 • اعلام جزئیات وام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن
 • laleh

   

  عضویت در خبرنامه

  .

  طراحی و توسعه : اینتن